ML: w grudniu stopa interwencyjna wyniesie 9 proc.

Administrator
opublikowano: 30-01-2002, 12:58

Analitycy banku Merrill Lynch oczekiwali, że RPP zdecyduje w środę o obniżce stopy interwencyjnej o 100-150 pb. Ich zdaniem, stopa lombardowa miała spaść w większym stopniu. Oczekiwania sprawdziły się. RPP obniżyła stopę interwencyjną o 150 pb., a stopę redyskontową oraz lombardową o 200 pb. - Istnieje ryzyko, że RPP obniży w pierwszym kwartale stopy jedynie o 100-150 pb.

Analitycy banku Merrill Lynch oczekiwali, że RPP zdecyduje w środę o obniżce stopy interwencyjnej o 100-150 pb. Ich zdaniem, stopa lombardowa miała spaść w większym stopniu.

Oczekiwania sprawdziły się. RPP obniżyła stopę interwencyjną o 150 pb., a stopę redyskontową oraz lombardową o 200 pb.

- Istnieje ryzyko, że RPP obniży w pierwszym kwartale stopy jedynie o 100-150 pb., aby ocenić efekt poprzednich cięć oraz administracyjnych zmian cen wprowadzanych w ostatnim czasie - napisano w raporcie banku.

Analitycy szacują styczniową inflację na 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym sięgnie ona ich zdaniem 3,5-3,6 proc. Niska baza oraz sezonowy wzrost cen żywności przemawia za wzrostem wskaźnika inflacji w lutym i marcu, uważa ML.

- Oczekujemy, że inflacja w tym roku będzie wahać się w przedziale 3,5-4,5 proc. Wzrost udziału cen żywności i energii w koszyku według którego wyznaczany jest wskaźnik inflacji (CPI) zwiększa jednak możliwość pomyłki w ocenie jej rzeczywistej wielkości – głosi raport ML.

Jego autorzy uważają, że cel inflacyjny ustalony przez RPP na ten rok, wynoszący 5 proc., zostanie osiągnięty. Według ich szacunków inflacja na koniec 2002 roku sięgnie 4,4 proc. Merrill Lynch spodziewa się, że RPP obniży w całym roku stopy o 250 pb., tak że na w grudniu stopa interwencyjna wyniesie 9 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane