Młody programista zarobi mniej

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Obniżyły się pensje specjalistów IT z małym stażem pracy. Nie zmienia to faktu, że działają w jednej z najlepiej wynagradzanych branż.

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami o pracę dla specjalistów z branży IT, przygotował raport na temat wynagrodzeń programistów. Wynika z niego, że w pierwszym półroczu tego roku pierwszy raz od kilku lat obniżyły się zarobki osób zatrudnionych w IT, które mają krótki staż pracy. Spadek pensji na stanowiskach juniorów wyniósł aż 9 proc., co oznacza, że mediana ich zarobków wynosi obecnie 5,5 tys. zł, niezależnie od tego, czy chodzi o umowę na etat czy współpracę B2B. Natomiast wynagrodzenia osób na stanowiskach seniorskich rosły, choć nieco wolniej niż rok wcześniej. Deweloperzy mid (z ponaddwuletnim doświadczeniem) zarabiają o 2,4 proc. więcej niż rok temu. Oznacza to, że ich pensje wzrosły z 10,5 tys. zł do 10,75 tys. zł miesięcznie. Natomiast starsi programiści (zwykle 4-6 lat doświadczenia) dostają średnio o 0,6 proc. więcej — czyli 16,1 tys. zł miesięcznie.

Z raportu wynika, że mediana wynagrodzeń specjalistów IT w całej Polsce w pierwszym półroczu okazała się wyższa o 1,5 proc. Największy wzrost wynagrodzeń odnotowano na Śląsku — z 10 tysięcy zł do 11,4 tys. zł, czyli o 14,3 proc. Jednak na najwyższe zarobki — oscylujące wokół 13,2 tys. zł — mogą liczyć programiści w Krakowie i w Warszawie. Spadły natomiast pensje specjalistów IT w Trójmieście.

Komu najwięcej

Generalnie programiści mają w Polsce bardzo dobre warunki pracy.

— Ich zarobki są na bardzo wysokim poziomie. Dynamika i kierunek zmian w tym zakresie w dużej mierze zależą jednak od ich specjalizacji, technologii, w której działają, a także doświadczenia i miejsca zamieszkania. Są bowiem kategorie, w których pracodawcy byli skłonni na tych samych stanowiskach oferować nieco mniejsze pensje niż w ubiegłym roku. Ale są i takie, gdzie pensje rosną w tempie kilkunastu procent — mówi Tomasz Bujok, prezes i założyciel No Fluff Jobs.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dodaje, że na najbardziej atrakcyjne pensje mogą obecnie liczyć programiści aplikacji mobilnych, przede wszystkim ci, którzy znają platformę Android.

— Wynagrodzenie takich osób w ostatnim czasie wzrosło aż o 18 proc. Jednak niezmiennie, od kilku lat, najlepiej zarabiającągrupą w IT są specjaliści DevOps [odpowiedzialni za prawidłowe działanie oprogramowania — red.]. Wynika to z bardzo specyficznego profilu kandydatów na takie stanowiska, którzy muszą posiadać nie tylko duże doświadczenie programistyczne, ale również kompetencje z zakresu zarządzania infrastrukturą, konfiguracją i procesami od fazy wdrożenia do operacji — mówi Tomasz Bujok.

Pensja a specjalizacja

Jeśli chodzi o języki programowania, najwięcej w minionym półroczu zarabiali programiści, których specjalnością jest Node (14,115 tys. zł), Java (13,5 tys. zł), Python (13,5 tys. zł), iOS (13,5 tys. zł) oraz Big Data (14,5 tys. zł).

Niewiele mniej płacono deweloperom .net, Scala i Angular — 13 tys. zł. Na największy wzrost zarobków mogli natomiast liczyć specjaliści od iOS, Pythona i C++ — odpowiednio o 12,5 proc., 11,57 proc. i 11,3 proc. Przyspieszyła także dynamika wynagrodzeń dla osób specjalizujących się w zakresie najpopularniejszych języków programowania (Java i Javascript). W minionym półroczu mogli oni liczyć na pensje wyższe odpowiednio o 5,46 proc. (13,5 tys. zł) i 6,38 proc. (12,5 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu