Młody programista zarobi mniej

opublikowano: 01-09-2019, 22:00

Obniżyły się pensje specjalistów IT z małym stażem pracy. Nie zmienia to faktu, że działają w jednej z najlepiej wynagradzanych branż.

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami o pracę dla specjalistów z branży IT, przygotował raport na temat wynagrodzeń programistów. Wynika z niego, że w pierwszym półroczu tego roku pierwszy raz od kilku lat obniżyły się zarobki osób zatrudnionych w IT, które mają krótki staż pracy. Spadek pensji na stanowiskach juniorów wyniósł aż 9 proc., co oznacza, że mediana ich zarobków wynosi obecnie 5,5 tys. zł, niezależnie od tego, czy chodzi o umowę na etat czy współpracę B2B. Natomiast wynagrodzenia osób na stanowiskach seniorskich rosły, choć nieco wolniej niż rok wcześniej. Deweloperzy mid (z ponaddwuletnim doświadczeniem) zarabiają o 2,4 proc. więcej niż rok temu. Oznacza to, że ich pensje wzrosły z 10,5 tys. zł do 10,75 tys. zł miesięcznie. Natomiast starsi programiści (zwykle 4-6 lat doświadczenia) dostają średnio o 0,6 proc. więcej — czyli 16,1 tys. zł miesięcznie.

Z raportu wynika, że mediana wynagrodzeń specjalistów IT w całej Polsce w pierwszym półroczu okazała się wyższa o 1,5 proc. Największy wzrost wynagrodzeń odnotowano na Śląsku — z 10 tysięcy zł do 11,4 tys. zł, czyli o 14,3 proc. Jednak na najwyższe zarobki — oscylujące wokół 13,2 tys. zł — mogą liczyć programiści w Krakowie i w Warszawie. Spadły natomiast pensje specjalistów IT w Trójmieście.

Komu najwięcej

Generalnie programiści mają w Polsce bardzo dobre warunki pracy.

— Ich zarobki są na bardzo wysokim poziomie. Dynamika i kierunek zmian w tym zakresie w dużej mierze zależą jednak od ich specjalizacji, technologii, w której działają, a także doświadczenia i miejsca zamieszkania. Są bowiem kategorie, w których pracodawcy byli skłonni na tych samych stanowiskach oferować nieco mniejsze pensje niż w ubiegłym roku. Ale są i takie, gdzie pensje rosną w tempie kilkunastu procent — mówi Tomasz Bujok, prezes i założyciel No Fluff Jobs.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dodaje, że na najbardziej atrakcyjne pensje mogą obecnie liczyć programiści aplikacji mobilnych, przede wszystkim ci, którzy znają platformę Android.

— Wynagrodzenie takich osób w ostatnim czasie wzrosło aż o 18 proc. Jednak niezmiennie, od kilku lat, najlepiej zarabiającągrupą w IT są specjaliści DevOps [odpowiedzialni za prawidłowe działanie oprogramowania — red.]. Wynika to z bardzo specyficznego profilu kandydatów na takie stanowiska, którzy muszą posiadać nie tylko duże doświadczenie programistyczne, ale również kompetencje z zakresu zarządzania infrastrukturą, konfiguracją i procesami od fazy wdrożenia do operacji — mówi Tomasz Bujok.

Pensja a specjalizacja

Jeśli chodzi o języki programowania, najwięcej w minionym półroczu zarabiali programiści, których specjalnością jest Node (14,115 tys. zł), Java (13,5 tys. zł), Python (13,5 tys. zł), iOS (13,5 tys. zł) oraz Big Data (14,5 tys. zł).

Niewiele mniej płacono deweloperom .net, Scala i Angular — 13 tys. zł. Na największy wzrost zarobków mogli natomiast liczyć specjaliści od iOS, Pythona i C++ — odpowiednio o 12,5 proc., 11,57 proc. i 11,3 proc. Przyspieszyła także dynamika wynagrodzeń dla osób specjalizujących się w zakresie najpopularniejszych języków programowania (Java i Javascript). W minionym półroczu mogli oni liczyć na pensje wyższe odpowiednio o 5,46 proc. (13,5 tys. zł) i 6,38 proc. (12,5 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane