Czytasz dzięki

Młodzi bez PIT-u już w wakacje

opublikowano: 11-06-2019, 22:00

Dwa miliony osób do 26. roku życia za półtora miesiąca nie będzie płacić podatku dochodowego. Roczny koszt dla państwa — 2,5 mld zł.

Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) realizujący obietnicę zniesienia opodatkowania osób przed 26. rokiem życia. Zerowy PIT dostaną młodzi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Żaden podatek nie obciąży ich rocznych przychodów do wysokości 85,5 tys. zł (do 7,1 tys. zł miesięcznie), opodatkowana będzie nadwyżka. Co istotne, projekt ma zostać wdrożony w trybie pilnym aby „zerowy PIT dla młodych” wszedł w życie już 1 sierpnia 2019 r. Nadal jednak ci pracownicy będą musieli płacić składki na ZUS.

Marian Banaś, nowy minister finansów, szybko przystąpił do realizacji projektów
podatkowych z tzw. piątki Kaczyńskiego
Zobacz więcej

MISJA:

Marian Banaś, nowy minister finansów, szybko przystąpił do realizacji projektów podatkowych z tzw. piątki Kaczyńskiego Fot. ARC

— Zadziwiające jest takie szaleńcze tempo wdrażania zmian w podatku dochodowym, tym bardziej w trakcie roku podatkowego. Oczywiście jest to możliwe, ale dobrą praktyką legislacyjną jest wprowadzanie ich od początku roku następnego. Tymczasem te zmiany wchodzą w życie specjalnie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, więc oczywisty jest ich cel polityczny. Podobnie było z tzw. 13. emeryturą wypłaconą przed majowymi wyborami do europarlamentu — mówi proszący o anonimowość ekspert podatkowy.

Projekt nie przewiduje jednak zniesienia opodatkowania młodych ludzi prowadzących swoją działalność gospodarczą oraz tzw. samozatrudnionych. MF podaje, że dzięki planowanym zmianom płacenia podatku PIT (18 proc.) uniknie 2 mln osób do 26. roku życia. Łączny koszt tej operacji w ciągu 10 lat ma wynieść ok. 25 mld zł, z czego 13,6 mld zł przypadnie na budżet państwa, a 11,8 mld zł — na budżetysamorządu terytorialnego. Resort finansów wyliczył, że dzięki zniesieniu PIT osoba uzyskująca najniższe miesięczne wynagrodzenie (obecnie 2,2 tys. zł) zaoszczędzi rocznie 1,6 tys. zł, zaś osobie zarabiającej miesięcznie 4,7 tys. zł zostanie w kieszeni 4,2 tys. zł rocznie więcej. „Zmniejszenie obciążeń dla osób o relatywnie niewysokich pensjach pozwoli młodym ludziom łatwiej rozpocząć pracę i równocześnie da możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie. Przyczyni się również do poprawy aktywności zawodowej osób młodych. Celem tej regulacji jest zachęcenie do podejmowania zatrudnienia przez młode osoby” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednocześnie MF podaje, że w Polsce stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lata wyniosła w 2017 r. 14,8 proc. i była o 2,0 pkt proc. niższa od średniej unijnej, a stopa bezrobocia ogółem (15-74 lata) w Polsce była niższa o 2,7 pkt proc. niż w UE. W Ocenie Skutków Regulacji ministerstwo stwierdza, że „wdrożenie proponowanych rozwiązań nie generuje po stronie przedsiębiorców ponadstandardowych wydatków. Ograniczają się one bowiem wyłącznie do dostosowania systemów księgowo-płacowych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane