Mniej korupcji

MAG
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

Nie do wiary! Pod względem postrzeganej korupcji nasz kraj jest najlepszy w regionie.

Polska wyżej w rankingu Transparency International

Nie do wiary! Pod względem postrzeganej korupcji nasz kraj jest najlepszy w regionie.

Kolejny rok Polska podskoczyła o kilka oczek w górę w rankingu odczucia korupcji publikowanym przez Transparency International. Jesteśmy na 41. miejscu, rok temu byliśmy na 49., w 2008 r. na 58., a wcześniej na 61. pozycji (pierwsze miejsce zajmują kraje, gdzie korupcja jest najmniejsza). W Europie Środkowej wyprzedzamy Czechy i Węgry (oba kraje spadły w tegorocznej edycji), a także Litwę czy Słowację.

— Nie znam ani jednego przypadku, by inwestor zagraniczny spotkał się w Polsce z propozycją zapłacenia łapówki. Bardzo by zaszkodziło wizerunkowi naszego kraju, gdyby coś się tu zmieniło — mówi Paweł Tynel z Ernst Young.

Zdaniem Kiejstuta Żaguna z KPMG, korupcja, a raczej jej brak, jest dla inwestorów kluczowa.

— Duzi międzynarodowi gracze zwracają na to uwagę, bo wiąże się to ze stabilnością i przejrzystością procesów. Im lepiej wypadamy w rankingu, tym lepsza jest nasza pozycja na mapie inwestycji — twierdzi Kiejstut Żagun.

Niestety, wciąż daleko Polsce do najlepszych. Zdobyliśmy 5,3 pkt w skali od 0 do 10 (im więcej punktów, tym mniej korupcji), podczas gdy najlepsi mają 9,3 pkt. Są to tradycyjnie już kraje skandynawskie (w pierwszej dwudziestce są: Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Islandia), Beneluks (Holandia i Luksemburg), niemieckojęzyczne (Szwajcaria, Austria, Niemcy) i antypody (Australia i Nowa Zelandia).

Na szarym końcu są m.in. Ukraina (134. pozycja) czy Rosja (154.). Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szwedzka IKEA ogłosiła wstrzymanie ekspansji w Rosji z powodu "nieprzewidywalnego charakteru procedur administracyjnych w niektórych regionach". Na początku tego roku Szwedzi zwolnili dwóch dyrektorów w Rosji podejrzanych o danie łapówek miejscowemu dostawcy energii elektrycznej. Ich przypadek jest dowodem na prawdziwość porzekadła: "jeśli wlazłeś między wrony…", bo jeden to Szwed, a drugi — Szwajcar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu