Mniej optymizmu wśród przedsiębiorców

opublikowano: 14-05-2018, 22:00

Szefowie małych i średnich firm uważają, że otoczenie gospodarcze im nie sprzyja. I nie spodziewają się poprawy w najbliższym czasie.

Klimat ekonomiczny w ciągu ostatniego pół roku nie był przychylny biznesowi — ocenili mali i średni przedsiębiorcy w najnowszym badaniu Bibby MSP Index, przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services. Zaledwie 2 proc. badanych uznało, że jest odwrotnie. W poprzedniej edycji badania — z września ubiegłego roku — optymistów było więcej. Wzrosła też liczba firm negatywnie oceniających ogólny klimat biznesowy w minionym półroczu.

Niewielu przedsiębiorców (tylko co czwarty) jest zdania, że koniunktura jest obecnie przychylna biznesowi.

— Mimo wzrostu PKB widoczny jest spadek optymizmu wśród prowadzących biznes. Warto zwrócić uwagę, że nasza gospodarka w znacznej mierze zawdzięcza swój rozwój wysokiej konsumpcji, a nie inwestycjom, co w dłuższej perspektywie może wpływać na zmniejszenie poziomu stabilności na rynku — komentuje Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Przedsiębiorcy są ostrożni, jeśli chodzi o prognozy dotyczące koniunktury i otoczenia biznesu. Odsetek badanych, którzy uważają, że klimat ekonomiczny w najbliższym półroczu będzie niesprzyjający,wynosi prawie 38 proc. (wzrost o 1,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniej edycji badania). Na podobnym poziomie do tego sprzed roku utrzymuje się odsetek firm, które optymistycznie patrzą w przyszłość (25 proc. badanych). Natomiast zdaniem prawie 16 proc. respondentów (wzrost o 0,9 pkt. proc.) w ciągu najbliższego półrocza kondycja ekonomiczna ich biznesu ulegnie pogorszeniu.

— Na niepewność przedsiębiorców odnośnie do przyszłych warunków panujących na rynku mogą mieć wpływ zmiany ustawowe, zwłaszcza wprowadzenie wyższej stawki płacy minimalnej, zakaz handlu w niedzielę i split payment, które nadal budzą dużo wątpliwości wśród prowadzących biznes — twierdzi Jerzy Dąbrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu