Mniej prądu z węgla

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-04-2016, 22:00

Duża podaż, spadające ceny i stabilne perspektywy — tak wyglądał rynek energii elektrycznej i gazu w Polsce w 2015 r.

RWE Polska na początku kwietnia przedstawiła kolejny „Raport o rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce”, podsumowujący najważniejsze tendencje i kierunki rozwoju rynku energii i gazu w roku 2015. Z danych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wynika, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2015 r. wzrosło w Polsce o 1,4 proc. i osiągnęło 161,3 TWh.

Silny wiatr

Ubiegły rok przyniósł znaczący wzrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii, przede wszystkim w elektrowniach wiatrowych (18 proc w porównaniu z 2014 r.) oraz jeszcze większy, ponad trzykrotny wzrost mocy zainstalowanych w elektrowniach słonecznych. Tylko produkcja energii wiatrowej wzrosła o około 50 proc. w stosunku do 2014 r. Przez rok padały kolejne rekordy wytwarzania energii w źródłach wiatrowych, a poziom maksymalny — 4252 MW — został osiągnięty w grudniu.

Wiatraki wyprodukowały 10,6 TWh, czyli o prawie 50 proc. więcej niż w 2014 r. Ciepła zima i rekordowe wyniki elektrowni wiatrowych przy prawie niezmienionym popycie spowodowały utrzymanie wysokiej podaży. Odbiło się to negatywnie na notowaniach obu rynków energii elektrycznej — spotowego i terminowego — na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Łączne obroty na rynkach TGE wyniosły 133 TWh w porównaniu z 138,5 TWh rok wcześniej. Średnia cena godzinowa Rynku Dnia Następnego wyniosła 157 zł/MWh, co oznacza spadek rok do roku o 12,7 proc.

— Z roku na rok rośnie rola odnawialnych źródeł energii i generacji rozproszonej, a jednocześnie kurczy się przestrzeń dla konwencjonalnych elektrowni systemowych. Ta tendencja wymusza rozwój systemów zapewniających bezpieczeństwo dostaw, m.in. rynku mocy i rezerw w wytwarzaniu, zarządzania stroną popytową (DSM), ale również wdrażania rozwiązań opartych na nowych technologiach: Big Data i internet rzeczy (IoT).

Na znaczeniu zyskują efektywność energetyczna i energooszczędność. Sektor energii staje się coraz bardziej skomplikowany — podkreśla Piotr Grzejszczak z RWE Polska. W sierpniu ubiegłego roku rynek hurtowy i sieć elektroenergetyczna odnotowały deficyt mocy wywołany falą upałów i brakiem wody do chłodzenia bloków wytwórczych.

W konsekwencji nieplanowanego ubytku aż 4000 MW mocy wprowadzono tzw. 20 stopień zasilania, oznaczający poważne ograniczenia dostaw prądu dla największych odbiorców. Problemy krajowego systemu elektroenergetycznego bardzo gwałtownie, choć krótkotrwale, wpłynęły na duży — nawet sześciokrotny — wzrost cen energii sprzedawanej na TGE.

Gaz taniał

Rynek gazu ziemnego w Polsce pozostawał w ubiegłym roku pod wpływem dużej przeceny w Europie. Wyjątkowo niskie notowania ropy naftowej na świecie sprawiły, że ceny kontraktów długoterminowych na dostawy gazu indeksowane ceną tego paliwa spadły prawie o 50 proc. Do przeceny notowań gazu na TGE przyczyniła się też ciepła zima i względna międzynarodowa stabilizacja polityczna. Udało się utrzymać płynny obrót gazem ziemnym. Sprzedaż na koniec 2015 r. wyniosła 106,9 TWh, co oznacza 5-procentowy spadek obrotów w stosunku do 2014 r. Średnia cena dostawy gazu w 2016 r. wyniosła 95,35 zł/MWh i była niższa niż rok wcześniej o ponad 15 zł.

Prognozy

Raport RWE Polska oprócz analizy sytuacji w 2015 r. zawiera również prognozy. Według analityków światowe tendencje w energetyce zmierzają do zmniejszenia udziału paliw kopalnych i scentralizowanych jednostek wytwórczych na rzecz energetyki odnawialnej i rozproszonej. Taka transformacja czeka również polską energetykę. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce w 2020 r. wzrośnie o 9 proc. i sięgnie około 176 TWh.

Z prognozy struktury produkcji wynika, że w roku 2020 w bilansie krajowym już około 11 proc. energii będzie pochodziło z wiatru, wody i fotowoltaiki (PV), a 8 proc. ze źródeł gazowych. Obecnie udział energii OZE wyprodukowanej przez wiatraki i elektrownie wodne wynosi 7 proc., natomiast ze źródeł opalanych gazem 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane