Mocna przecena w USA

opublikowano: 03-12-2015, 22:08

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się spadkami indeksów, w przypadku S&P500 najmocniejszym od ponad dwóch miesięcy.

Inwestorzy zza oceanu z rozczarowaniem odnieśli się do decyzji Europejskiego Banku Centralnego i komentarzy szefa tej instytucji. Władze monetarne strefy euro minimalnie obniżyły stopę depozytową i przedłużyły o sześć miesięcy program luzowania ilościowego. Nie podwyższył jednak przeznaczonej na skup aktywów miesięcznej stawki. Stanowisko EBC pozwoliło euro na wzmocnienie wobec dolara. 

Zobacz więcej

Wall Street, NYSE

Bloomberg

W czwartek na parkiet dotarła spora porcja danych makro. Przede wszystkim nieco wzrosła liczba tzw. nowych bezrobotnych, ale pozostała na poziomie oznaczającym wzmocnienie rynku pracy. A to bardzo ważna wskazówka dla władz monetarnych, przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej pierwszej od niemal dziesięciu lat podwyżki stóp procentowych. Potwierdziła to zresztą w czwartek sama Janet Yellen, szefowa Fed. 

Niemal zgodne z prognozami okazały się odczyty dotyczące wzrostu zamówień na dobra trwałego użytku w październiku. Lepsza od oczekiwań okazała się z kolei publikacja wskaźnika wzrostu zamówień w przemyśle. 

Mocno za to rozczarował indeks ISM dla branż poza przemysłowych, który w wyliczeniu na listopad mocno zanurkował. 

Dziewięć spośród 10 głównych sektorów wchodzących w skład indeksu S&P500 notowało w czwartek spadek wartości. Spadkowiczom przewodził sektor energetyczny, w ramach którego najsłabiej prezentowały się walory koncernu Exxon Mobil.

Na zamknięciu sesji indeks DJ IA spadał o 1,42 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 1,44 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 1,67 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy