Mocna zieleń w Europie

WST
31-03-2009, 18:21

Na trzech największych zachodnioeuropejskich parkietach znów powiało optymizmem. Ostatnie spadki zmobilizowały do działania stronę popytową, wykorzystującą niskie ceny akcji do  zapełniania portfeli inwestycyjnych. W efekcie „odbudowy morale” graczy indeksy rosły od samego rana odbijając się po największej od czterech tygodni przecenie. Aprecjację wsparła udana pierwsza faza notowań za Atlantykiem.

Bieguny na rynku znów całkowicie się odwróciły, a wśród dominujących we wtorek głosów były te, wieszczące poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Na razie co prawda nic nie uzasadnia tak daleko posuniętego optymizmu, nie mniej jednak trzeba pamiętać, ze giełdy, ponoć z wyprzedzeniem, reagują na przyszłe zmiany w gospodarce. Oby i tym razem ta stara zasada potwierdziła się.

W kończącej pierwszy kwartał sesji prym wiodły spółki surowcowe. To zasługa najlepszego od blisko trzech lat kwartału na rynku miedzi. Zaowocowało to wzrostem notowań czołowych spółek wydobywczych w tym Anglo American. Nieco wiary w serca inwestorów wlał też Marks & Spencer. Lider brytyjskiego sektora detalistów odzieżowych zyskiwał ponad 10 proc. po informacji, że przychody w czwartym kwartale w sklepach od roku działających na rynku spadły o 4,2 proc. To znacznie mniej niż oczekiwali analitycy. Dodatkowo, indeks zaufania brytyjskich konsumentów wzrósł w marcu do najwyższego poziomu od maja minionego roku (do -30 pkt).

Mieszany dzień stał się udziałem branży motoryzacyjnej. Rosły kwotowania Fiata. Amerykański Chrysler i Cerberus Capital Management mają umowę ramową w sprawie aliansu z włoskim producentem aut. Pod kreską handlowano za to papierami Porsche. Dług netto niemieckiego wytwórcy sportowych aut wzrósł do 9 mld EUR na koniec stycznia z 3,1 mld sześć miesięcy wcześniej.

Na finiszu sesji londyński indeks FTSE notował wzrost rzędu 4,34 proc., paryski CAC rósł o 3,24 proc. zaś frankfurcki DAX zyskiwał 2,39 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Mocna zieleń w Europie