Mocne euro dziś nie szkodzi indeksom giełd europejskich

opublikowano: 07-12-2004, 15:06

Drożeją akcje na zachodnioeuropejskich giełdach. Tym razem na drugi plan zeszło kolejne umocnienie się euro do dolara. Inwestorom humory poprawił wzrost wskaźnika zaufania inwestorów w Niemczech.

Instytut ZEW poinformował, że grudniowy wskaźnik zaufania inwestorów wzrósł do 14,4 pkt. W listopadzie, po największym spadku od 2002 roku, spadł do 13,9 pkt. Ekonomiści oczekiwali, że w grudniu jego wartość spadnie do 10,0 pkt. Tymczasem w grudniu po raz pierwszy od pięciu miesięcy wzrósł dzięki spadkowi ceny ropy w drugiej połowie ubiegłego miesiąca.

Osłabiło to obawy o spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w związku ze wzrostem cen energii. Od 26 października ropa staniała o około 20 proc., co poprawiło nastroje mimo wciąż utrzymujących się wysokich notowań euro wobec dolara. Dolar osłabił się we wtorek na rynku międzybankowym w Londynie do rekordowych 1,3468 za euro.

Na spadek cen surowca pozytywnie zareagowały akcje przewoźników lotniczych oraz koncernów chemicznych bazujących na przerobie ropy. Rosną notowania British Airways, Alitalii czy Air France-KLM, dla których spadek ceny ropy oznacza mniejsze koszty zakupu paliwa lotniczego i wyższe zyski.

Dobry dzień mają też posiadacze akcji spółek telekomunikacyjnych. Spowodowała to informacja, że Telecom Italia postanowił połączyć się ze swą spółką zajmującą się telefonią komórkową. Odżyły natychmiast spekulacje na temat kolejnych fuzji i połączeń branży. Niemiecki dziennik „Die Welt” napisał, że szwedzki Tele2 prowadzi rozmowy w sprawie zakupu duńskiej spółki Versatel Telecom International.

W Zurychu mocno w górę idą notowania Credit Suisse Group po informacji, że bank chce połączyć w ciągu dwóch lat swój biznes inwestycyjny i bankowy. Druga szwajcarska grupa finansowa chce w ten sposób poprawić rentowność. Dzięki konsolidacji zyski z działalności inwestycyjnej mają sięgnąć 3 mld CHF w 2007 r. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Mocne euro dziś nie szkodzi indeksom giełd europejskich