Mocne przetasowanie w branży druku 3D

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sygnis przejął większościowy pakiet akcji firmy ZMorph. Koncentracja znacząco zwiększy udziały deeptechowej spółki w sektorze trójwymiarowego druku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak ZMorph zostanie wkomponowany w struktury Sygnisa
  • jaki cel biznesowy realizuje przy pomocy akwizycji spółka Sygnis
  • jak mocno projekty z obszaru druku 3D wpłynęły na przychody Sygnis w I kw. 2022 r.

Mocne przetasowanie w branży druku 3D

opublikowano: 01-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sygnis przejął większościowy pakiet akcji firmy ZMorph. Koncentracja znacząco zwiększy udziały deeptechowej spółki w sektorze trójwymiarowego druku.

ZMorph, polski producent drukarek 3D, został włączony do grupy Sygnis, która przejęła jego większościowy pakiet akcji od Warsaw Equity Management. Kupiła 5 421 668 akcji, stanowiących 77,88 proc. udziału w kapitale zakładowym ZMorph. Ich łączna wartość wyniosła ponad 3,6 mln zł (zapłata za akcje i wierzytelności związane z pożyczkami udzielonymi przez Warsaw Equity Management). Umowa między stronami została skonstruowana tak, że po kolejnych etapach finalnie “Sygnis będzie posiadać 6 705 196 akcji ZMorph , stanowiących 96,32 proc. udziału w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu. Z kolei w wyniku objęcia nowych akcji, Warsaw Equity Management będzie posiadać 2 322 501 akcji Sygnis, które stanowić będą ok. 9,2 proc. udziału w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu Sygnis (ostateczny udział będzie zależny od finalnej liczby nowo emitowanych akcji)” - podano w raporcie giełdowym.

ZMorph, na rynku obecny od 2012 r., po akwizycji pozostanie odrębną spółką zależną. Firma będzie kierowana przez Grzegorza Kaszyńskiego, który obejmie stanowisko prezesa ZMorph i pozostanie jednocześnie wiceprezesem Sygnis oraz Andrzeja Burgsa (w roli wiceprezesa ZMorph). Jednym z ich głównych zadań będzie rozszerzenie sieci sprzedaży. Firma od Sygnis otrzyma wsparcie przy rozwoju urządzeń drukujących i podejmie także wyzwanie tworzenia wspólnych produktów. ZMorph dotychczas sprzedawał dla sektorów edukacyjnego i przemysłowego. Za sprawą sieci partnerstw, produkty spółki były dostępne na wielu rynkach zagranicznych, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Jak twierdzą przejmujący, po akwizycji Sygnis pod względem względem przychodów i liczby pracowników staje się największym podmiotem w polskiej branży druku 3D.

Plan po akwizycji
Plan po akwizycji
Andrzeja Burgs (z lewej) i Grzegorz Kaszyński pokierują przejętym ZMorphem. Postawią na rozszerzenie sprzedaży i nowe produkty.

– Sygnis planował stworzenie grupy, w skład której będzie wchodzić m.in. producent maszyn do druku 3D. Założenie to miało być zrealizowane w perspektywie dwóch lat. Przejęcie ZMorph powoduje, że osiągamy ten cel już teraz. Efekt tej synergii najprawdopodobniej będzie widoczny pod koniec tego roku. Opracowywane w Sygnis produkty mogą stać się istotnym elementem dalszego rozwoju przejętej spółki i mogą być w przyszłości transferowane do ZMorph. Dodatkowo dzięki nowej lokalizacji na Dolnym Śląsku możemy poszerzać pole rekrutacyjne, rozpoczynając współpracę ze zdolnymi osobami w tym regionie – twierdzi Andrzej Burgs.

Zdaniem Grzegorza Kaszyńskiego, ZMorph to jedna z najważniejszych marek na polskim rynku druku 3D, która jest także rozpoznawalna poza Polską.

– Zdiagnozowaliśmy obszary sprzedażowe, które posiadają niewykorzystany potencjał. Dążymy do tego, aby ZMorph był dla druku 3D synonimem europejskiej marki premium – mówi Grzegorz Kaszyński.

Sygnis, notowana na NewConnect spółka deeptechowa, prowadząca projekty R&D w zakresie technologii hardware’owych, w I kw. 2022 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 12,7 mln zł (wzrost o blisko 12 proc. w porównaniu z całym 2021 r.). Kwartalny zysk netto grupy Sygnis wyniósł natomiast 3,4 mln zł - był o 213 proc. wyższy od całego ubiegłego roku. Znaczący wpływ na zwiększone wyniki miała realizacja dostaw drukarek 3D w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.