Mocny ProLogis będzie jeszcze mocniejszy

Agnieszka Janas
opublikowano: 12-02-2007, 00:00

Lider logistycznego rynku przejmuje 220 tys. mkw. powierzchni magazynowych i zasmakuje w wielkim handlu.

Lider logistycznego rynku przejmuje 220 tys. mkw. powierzchni magazynowych i zasmakuje w wielkim handlu.

To się nazywa transakcja. W piątek John Cutts, John Miller oraz Mike Bell, współwłaściciele Parkridge Group, sprzedali amerykańskiej spółce ProLogis firmę Parkridge CE Development. Zainkasowali za to 280 mln GBP. Obie firmy działają na tym samym polu i zajmują się budową centrów logistycznych. Ale to nie wszystko. Amerykanie stali się także właścicielami 25 proc. udziałów w drugiej firmie Brytyjczyków — Parkridge Holdings, działającej w sektorze centrów handlowych. W Polsce funkcjonuje pod nazwą Parkridge CE Retail. Nie ujawniono kwoty drugiej transakcji. Wiemy natomiast, że po niej spółka może liczyć na 1 mld EUR wsparcia. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój focus parków (centrów handlowych w mniejszych miastach) oraz parków handlowych Multipark. ProLogis wejdzie więc także w bardzo dochodową działalność związaną z przeżywającymi prawdziwy boom inwestycyjny centrami handlowymi.

 

Branża z przyszłością

Wydarzenie to jest znaczące zwłaszcza dla układu sił na polskim rynku centrów logistycznych. Największy deweloper dodatkowo wzmacnia pozycję, a jest to perspektywiczna działalność.

— Główne kierunki rozwoju centrów logistycznych to: Górny Śląsk, Wrocław, Trójmiasto oraz środkowa Polska — tłumaczy Lidia Malec z działu powierzchni logistycznych agencji nieruchomości DTZ.

Do niedawna obiekty logistyczne nie były przedmiotem wielu transakcji kupna-sprzedaży. Często budowały je firmy deweloperskie powiązane z funduszami inwestycyjnymi.

— Teraz coraz częściej dobrze zlokalizowane i wynajęte centra są przedmiotem inwestycji — mówi Lidia Malec.

W 2006 r. AIB Polonia kupił Diamond Business Park w Łodzi i Warszawskie Centrum Dystrybucyjne, brytyjski First Property stał się właścicielem stołecznego Krakowska Distribution Park, a Teesland IOG przejął Diamond Business Park w Jankach.

 

Mocni w magazynach

W Polsce ProLogis posiada 10 centrów dystrybucyjnych o łącznej powierzchni ponad 680 tys. mkw.: w Warszawie, Błoniu, Teresinie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Wrocławiu, Sosnowcu, Będzinie i Chorzowie. Plany na ten rok obejmują dalszą rozbudowę centrów oraz nowe obiekty: ProLogis Park Warsaw II i III oraz ProLogis Park Janki.

Parkridge CE Development ma sześć obiektów Parkridge Distribution Centre: w Nadarzynie, Sochaczewie, Piotrkowie Trybunalskim, Dąbrowie Górniczej, Kątach Wrocławskich i Wrześni pod Poznaniem. Ich powierzchnia wynosi ponad 220 tys. mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu