Modlin i Ryanair nie darują

opublikowano: 29-03-2016, 22:00

To nie był żart tynfa wart. Lotnisko szacuje straty na kilkanaście tysięcy złotych, przewoźnik — na kilkaset.

W niedzielę o 21.30 na Lotnisko Modlin zadzwonił telefon z informacją o podłożonej bombie. 800 osób ewakuowano, lotnisko było sparaliżowane do północy. Teraz wszyscy liczą straty.

Fotorzepa/FORUM

— Bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze, na tym się nigdy nie oszczędza, dopiero później, na chłodno, kalkulujemy koszty. Nasze szacujemy na kilkanaście tysięcy złotych. Złożą się na nie nadgodziny, przyjazd osób, które stworzyły sztab kryzysowy — ze względu na okres świąteczny są to koszty dodatków do wynagrodzeń związane z wydłużeniem czasu pracy — oraz brak przychodów z działalności pozalotniczej, bo w tym czasie nie działały sklepy i gastronomia. Od autora fałszywych informacji, które wywołały alarm bombowy w porcie, będziemy się starali odzyskać tę kwotę na drodze sądowej — mówi Magdalena Bojarska, rzeczniczka portu.

Koszty uziemienia

Większe straty poniósł Ryanair, którego samoloty zostały uziemione. W wielkanocny wieczór cztery samoloty zostały przekierowane na Lotnisko Chopina. Gotowe już do startu z Modlina dwie maszyny miały kilkugodzinne opóźnienie. Samolot do Londynu wystartował dopiero o 4 w nocy, bo wcześniej nie było slotów.

— Ponieśliśmy dodatkowe koszty: opłaty lotniskowe na Lotnisku Chopina, zużyte paliwo,dodatkowe opłaty do PAŻP, vouchery na kanapki i napoje dla pasażerów oraz stracony czas. Staraliśmy się uratować resztę siatki, opóźniając loty lub organizując zastępcze maszyny. Najbardziej dotkliwy był koszt bezczynności uziemionych samolotów. Średni koszt na godzinę lotu to w naszym przypadku 4,7 tys. EUR. Gdy samolot nie lata, nie zarabia. Rozważamy wniesienie powództwa przeciwko sprawcy zdarzenia w Modlinie — mówi Juliusz Komorek, dyrektor ds. prawnych i regulacyjnych oraz członek zarządu Ryanaira.

Przy założeniu, że było to po 3 godziny i 6 samolotów, 18 godzin to koszt księgowy rzędu 84,6 tys. EUR (359,5 tys. zł). Irlandzka linia miała podobne sytuacje w przeszłości.

— Kilkakrotnie ktoś na Twitterze pisał fałszywe alarmy.Wnieśliśmy sprawy w USA, bo tam zlokalizowana jest siedziba Twittera, dostaliśmy wyroki z sądu, dzięki którym ustalaliśmy adres IP, z których pochodziły tweety — mówi Juliusz Komorek.

Roszczenia z więzienia

Poprzednio Lotnisko Modlin miało podobny telefon w grudniu 2015 r. Głupi żart z udziałem Polaków zrobiono też w listopadzie 2015 r. na pokładzie czarterowej linii Small Planet Airlines. Na trasie z Warszawy do Hurghady jeden z pasażerów powiedział, że ma bombę, którą zamierza odpalić. Samolot wylądował awaryjnie na bułgarskim lotnisku Burghas.

— Poniesione przez nas koszty operacyjne, czyli konieczność przekierowania samolotu, zużyte paliwo i dodatkowe opłaty na lotnisku w Bułgarii, opieka nad pasażerami lecącymi do Hurghady i tymi, którzy z niej tego dnia wylecieli z opóźnieniem, w tym ich zakwaterowanie w hotelach, uruchomienie dodatkowego zastępczego samolotu z załogą, który wyleciał z Warszawy do Burgas, wyniosły około 45 tys. EUR — wylicza Jarosław

Jeschke, wiceprezes Small Planet Airlines w Polsce. Sprawca: 64-latek, który był pod wpływem alkoholu, najpierw spędził kilka dni w areszcie w Bułgarii. W toku jest sprawa karna, którą prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota. Sprawcy grozi zgodnie z kodeksem karnym od sześciu miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

— Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, a także kompletujemy dokumentację celem przyszłego wystąpienia na drogę postępowania cywilnego o odszkodowanie — dodaje Jarosław Jeschke. O odszkodowanie wystąpi też pewnie lotnisko w Burghas, które było zamknięte przez kilka godzin. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane