Mokate kupiła czeską siostrę

PAP, DI
opublikowano: 05-03-2009, 15:31

Grupa Mokate z Ustronia (woj. śląskie) kupiła czeską firmę Marila Balirny z Pragi - poinformowały w czwartek służby prasowe Mokate. Wartość transakcji nie została ujawniona.

"Mokate, wchodząc w posiadanie czeskiej firmy, potwierdziło zainteresowanie rynkami Europy Środkowo-Wschodniej. Pozostają one elementem naszej strategii realizowanej konsekwentnie od kilku lat" - powiedziała właścicielka Mokate Teresa Mokrysz.

Marila to przedsiębiorstwo specjalizujące się w kawach ziarnistych i mielonych. Produkuje także cappuccino oraz wyroby cukiernicze. Marila produkuje także biszkopty, wafle i pierniki. Sprzedaż wyrobów cukierniczych to około 40 procent wartości całej sprzedaży, w której dominuje kawa. Mocną stroną czeskiego producenta jest własna palarnia kawy. Firma zatrudnia około 170 pracowników.

Służby prasowe Mokate podały, że w najbliższych dniach Mokate zamierza poświęcić czas na koordynację prac wewnątrz grupy, tak by włączyć Marilę w system zaopatrzenia oraz zapewnić jej udział w ogólnej ofercie. Trwają też prace nad wzbogaceniem asortymentu czeskiego partnera, przede wszystkim nad wprowadzeniem wyrobów do oferty eksportowej.

Mokate jest jednym z czołowych producentów kawy i herbaty w Polsce. Grupa kontroluje około 80 procent rynku kaw cappuccino. W Polsce firma dysponuje dwoma zakładami: w Ustroniu i Żorach. Zakłady Mokate znajdują się też w Republice Czeskiej na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie.

W 2009 roku Mokate planuje wydać na unowocześnienie parku maszynowego około 14 milionów złotych. Władze Grupy założyły też osiągnięcie blisko 20-procentowej dynamiki sprzedaży, co pozwoli firmie zbliżyć się do pułapu 500 milionów złotych w skali rocznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Mokate kupiła czeską siostrę