Mołdawia czeka na polskie firmy

Małgorzata Grzegorczyk, ANP
opublikowano: 25-11-2010, 00:00

Wkrótce stukrotnie skoczy wartość polskich inwestycji w Mołdawii — przewidują eksperci KPMG. Okazji jest sporo.

Kto pójdzie w ślady Ceramiki Nowa Gala

Wkrótce stukrotnie skoczy wartość polskich inwestycji w Mołdawii — przewidują eksperci KPMG. Okazji jest sporo.

Raj podatkowy, który nie jest pod lupą polskich organów skarbowych, bo nasze kraje mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Kraj w Europie, w którym jest tanio jak w Chinach. Kraj bez linii brzegowej, a jednak z dostępem do morza. Oto Mołdawia. Dotychczas polskie firmy zainwestowały w niej 0,5 mln EUR. Będzie dużo więcej.

— Wartość polskich inwestycji wzrośnie co najmniej stukrotnie, do 50 mln USD. To szacunki oparte na dwóch projektach, które wkrótce zakończymy. Pierwsza umowa zostanie podpisana w ciągu dwóch tygodni — zapowiada Bartosz Pęczkowski z KPMG.

Pierwsi już są

Jedna z tych transakcji może dotyczyć firmy Ceramika Nowa Gala (CNG). Dokładnie rok temu spółka podpisała list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów w mołdawskiej spółce budującej fabrykę płytek ceramicznych. W transakcję miał się zaangażować Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Paweł Górnicki, wiceprezes CNG, nie chce komentować kwestii przejęcia mołdawskiej fabryki. Zapewnia jedynie, że temat jest aktualny.

KPMG ma kilkadziesiąt innych ofert inwestycyjnych w Mołdawii (patrz: ramka). 15 polskich firm już zainteresowało się częścią z nich.

— Jednym z pierwszych dużych polskich inwestorów będzie Polski Cukier. Walne spółki zgodziło się na założenie w Mołdawii firmy. To pierwszy krok do zakupu cukrowni — mówi Tomasz Vogtman, prezes spółki MoVin, właściciela restauracji i sklepów z winami oraz szef Polsko-Mołdawskiej Izby Gospodarczej.

— Klimat jest przyjazny, jesteśmy jednymi z najbardziej lubianych narodowości. Izba chętnie pomoże przedsiębiorcom, którzy chcą wejść do Mołdawii — dodaje Tomasz Vogtman.

Kilka jest za

Powodów, dla których warto inwestować w Mołdawii, jest wiele.

— Stawka CIT wynosi 0 proc. do końca 2011 r., potem ma zostać podniesiona do 10 proc., ale przy dobrym projekcie inwestycyjnym jesteśmy w stanie wynegocjować dłuższy czas bez podatku. Minimalna płaca wynosi 70 EUR miesięcznie. Dzięki 300 mln EUR inwestycji w port na Dunaju Mołdawia ma dostęp do Morza Czarnego. Prawo jest bardzo podobne do polskiego, rachunkowość jest bardziej niż w Polsce zbliżona do międzynarodowych standardów. Zerową stawką VAT objęty jest eksport, energia, towary ze specjalnych stref ekonomicznych (jest ich w Mołdawii sześć) czy handel samochodami osobowymi. Nie ma problemu z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców, powszechnie praktykowana jest wieloletnia dzierżawa z prawem pierwokupu przy wejściu Mołdawii do Unii — wymienia Bartosz Pęczkowski.

— W tym roku zrobiliśmy bardzo wiele w kierunku integracji z UE. Zmieniliśmy 300 ustaw, stan zaawansowania rozmów jest zbliżony do Ukrainy, która negocjuje już od trzech lat, w przyszłym roku zajmiemy się umową o wolnym handlu z UE — mówi Iurie Bodrug, ambasador Republiki Mołdawii w Polsce.

Wybrane przetargi i inwestycje w Mołdawii

- Modernizacja portu lotniczego Balti (2 mln EUR)

- Przebudowa i modernizacja Stadionu Narodowego z piłkarskiego na nowoczesną arenę wielofunkcyjną (75 mln EUR)

- Budowa osiedla mieszkań komunalnych — 60 budynków wielorodzinnych (20 mln USD)

- Budowa fabryki płytek ceramicznych (10 mln EUR)

- Utworzenie centralnej bazy danych Ministerstwa Telekomunikacji i Informatyzacji Kraju (2,5 mln EUR)

- Naprawa oraz rozbudowa gazociągu narodowego (17 mln EUR)

-Opracowanie systemu planowania dotyczącego składowania oraz przesyłu złóż gazu (do 3 mln EUR)

- Rozbudowa oraz modernizacja wyposażenia elektrowni CET-1 (30 mln EUR)

Kontakt

- MIEPO, czyli mołdawska agencja inwestycji zagranicznych office@miepo.md lub KPMG bpeczkowski@kpmg.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu