Czytasz dzięki

MON bardziej innowacyjne

  • Marek Mejssner
opublikowano: 09-06-2015, 07:00

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyda w 2015 roku na projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością 336 mln zł. W siłach zbrojnych powstała już baza danych o technologiach obronnych umożliwiająca wymianę danych między instytutami badawczymi a MON - ujawniono w czasie konferencji Uzbrojenie '2015.

 XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna UZbrojenie'2015, która odbywa się w dniach 8-11.06.2015 została połączona z roboczym VIII Sympozjum Szefostwa Służby Uzbrojenia i Elektroniki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP i jest poświecona nowym technologiom obronnym oraz utrzymywaniu sprzętu wojskowego.

Sprzętu wojskowego bowiem Siły Zbrojne RP mają duże ilości. Jak poinformował w trakcie konferencji płk Zenon Zakrzewski, Szef Szefostwa Uzbrojenia i Elektroniki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych,  Szefostwo Uzbrojenia i Elektroniki obsługuje, szkoli i modernizuje 2500 typów sprzętu wojskowego, którego jest na wyposażeniu wojskowym 2,2, mln szt.

 "Zabezpieczamy sprzęt na potrzeby jednostek operacyjnych oraz polskich kontyngentów wojskowych. Ci prawda największy kontyngent, odbywający służbę w Afganistanie, zakończył już działalność, ale co najmniej przez dwa lata będziemy ciężko pracować nad odtworzeniem sprawności bojowej tego sprzętu, który powrócił z misji w tym kraju. A są to dosyć duże ilości sprzętu i uzbrojenia." - powiedział płk. Zakrzewski. Jak dodał, obecnie największym zadaniem jest rozbudowa bazy warsztatowo-remontowej "w obliczu wymiany niemal całego sprzętu sił zbrojnych, kiedy nowoczesność tej bazy i wyszkolenie dla niej specjalistów jest wymaganiem natychmiastowym".

Według płk. Alberta Łukawskiego, szefa działu Rozwoju Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, w projektach tego typu należy oczekiwać podejścia bardziej innowacyjnego i prowdrożeniowego.

" W przeciągu roku funkcjonowania Inspektoratu utworzyliśmy bazę danych o przełomowych technologiach obronnych, która już obecnie zaczęła funkcjonować. To platforma wymiany informacji o dokonaniach naukowych instytutów i uczelni i przemysłu w Polsce, dostępna dla wojskowych, którzy są zaangażowani w proces definiowania wymagań operacyjnych. To proces w którym polski przemysł  i polskie ośrodki naukowe, mogą zaspokoić potrzeby operacyjne i pełnić istotną rolę, pokazując swoje kompetencje, które mogą być wykorzystane na korzyść techniki i uzbrojenia." -zauważył płk. Łukawski .

Jak ujawnił zmienia się także podejście i regulacje prawne dotyczące własności intelektualnej w projektach militarnych. "Inspektorat Implementacji podjął się próby uregulowania własności intelektualnej w resorcie obrony narodowej. Jesteśmy w trakcie opracowywania decyzji MON, która będzie w sposób kompleksowy regulowała te zagadnienia, zarówno prawo własności intelektualnej, jak i przemysłowej." - dodał.

Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych będzie też prowadził nadzór nad strategicznymi dla MON projektami; do tej pory objął takim nadzorem 6 programów i przygotował wnioski dla 14 programów strategicznych.

Jak powiedział w trakcie konferencji Krzysztof Łaba, kierujący działem Realizacji Projektów Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, z 5,454 mld zł, funduszy jakimi NCBiR dysponował na dofinansowanie wszystkich projektów naukowo-wdrożeniowych realizowanych w obecnym roku w Polsce, na projekty z działu Bezpieczeństwo i Obronność zostanie przeznaczone 336 mln zł. W pozycji tej wykonanie jest wysokie -w zeszłym roku kiedy NCBiR miał to dyspozycji taka samą sumę, wydano  na projekty 335,168 mln zł czyli 99 proc. "Mam nadzieję, że ze zwiększaniem się budżetu obronnego uda się nam w 2016 roku dociągnąć do 40 mln zł na projekty obronne" - powiedział Krzysztof Laba. Obecnie średnia wartości jednego projektu obronnego objętego dofinansowaniem NCBiR wynosi 29,883 mln zł. Najwięcej , bo 6 projektów dofinansowanych przez NCBIR jest prowadzonych przez RADWAR SA. Dotyczą one głównie technik rozpoznania elektroniczno-radarowego i mają łączną wartość 400 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane