Montkiewicz: Eureko uzgodniło odsprzedaż posiadanych akcji PZU

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-05-2005, 11:32

Były prezes PZU Zdzisław Montkiewicz powiedział we wtorek sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU, że Eureko uzgodniło w 2003 roku z bankiem HSBC warunki odsprzedaży posiadanych akcji PZU. Tymczasem po ujawnieniu w marcu 2003 roku przez prasę umowy między PZU a HSBC Montkiewicz twierdził, że bank miał skupować wyłącznie 1-4 proc. akcji pracowniczych.

Były prezes PZU Zdzisław Montkiewicz powiedział we wtorek sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU, że Eureko uzgodniło w 2003 roku z bankiem HSBC warunki odsprzedaży posiadanych akcji PZU. Tymczasem po ujawnieniu w marcu 2003 roku przez prasę umowy między PZU a HSBC Montkiewicz twierdził, że bank miał skupować wyłącznie 1-4 proc. akcji pracowniczych. 

Montkiewicz, który powiedział, że jest przeciwnikiem udziału Eureko w akcjonariacie PZU, mówił komisji o liście prezesa Eureko z 9 sierpnia 2002, adresowanym do premiera Leszka Millera, w którym Eureko wyraziło skłonność do odstąpienia od dalszej współpracy, "jeśli taka jest wola polityczna", za odpowiednią rekompensatą. Montkiewicz twierdził, że we wrześniu lub październiku 2002 resort skarbu przygotował odpowiedź. "Rodzi się pytanie, czy ta odpowiedź została wysłana i czy podpisał ją adresat, pan Leszek Miller" - powiedział Montkiewicz.

Montkiewicz stwierdził, że rekompensata finansowa została ustalona miedzy Eureko a bankiem HSBC pod koniec stycznia 2003. Dodał, że na przełomie lutego i marca 2003 r. przekazał resortowi skarbu, ministerstwu finansów i kierownictwu ABW projekt umowy sprzedaży 30 proc. akcji PZU będących w posiadaniu konsorcjum Eureko na rzecz HSBC. "Przekazałem również prośbę Eureko i HSBC o spotkanie z ministrem skarbu państwa i wyrażenie zgody na tę transakcję" - powiedział Montkiewicz.

Eureko miało od podpisania umowy prywatyzacyjnej PZU w listopadzie 1999 roku 20 proc. akcji PZU, a BIG Bank Gdański (obecnie Bank Millennium) - 10 proc. akcji.

W marcu 2003 r. prasa ujawniła, że Montkiewicz zaplanował skupowanie akcji PZU na rynku. Umowa z bankiem HSBC przewidywała, że bank odkupi akcje PZU od mniejszościowych udziałowców, (wówczas konsorcjum Eureko i Bank Millennium, mające 30 proc. akcji) i od pracowników mających ok. 15 proc. akcji.

Podczas konferencji prasowej po ujawnieniu tej umowy Montkiewicz potwierdził jedynie podpisanie umowy na doradztwo finansowe z HSBC zastrzegając, że HSBC mogłoby odkupić 1-4 proc. akcji pracowniczych, a nie od konsorcjum Eureko i Millenium.

"Podstawowym celem umowy z HSBC jest doradztwo finansowe. Umowa umożliwia HSBC przeprowadzenie wstępnych, bardzo studialnych prac nad odkupieniem akcji pracowniczych. Dotyczy to tylko akcjonariuszy mniejszościowych, czyli tych, którzy są w posiadaniu akcji pracowniczych, a nie strategicznych, czyli Eureko i Millenium" - cytował wówczas PAP wypowiedź Montkiewicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane