Moody's: deficyt 'general government' Polski przekroczy 3 proc. PKB

ISBNews
opublikowano: 13-04-2016, 19:03

Plany pobudzenia fiskalnego w Polsce i w Rumunii prawdopodobnie sprawią, że kraje te przekroczą unijny limit 3% w relacji deficytu sektora rządowego i samorządowego (general government) do PKB w 2017 r., uważa wiceprezes Moody's Investors Service Marco Zaninelli.

"Większość krajów grupy CEE-8 odnotowała stabilizację obciążenia długiem od 2014 r., co zwiększyło ich odporność na szoki. Spodziewamy się, że plany z zakresie pobudzenia fiskalnego w Rumunii i w Polsce prawdopodobnie zwiększą deficyty powyżej progu 3% w 2017 r. w tych krajach, ale w pozostałych krajach CEE-8 budżety będą się nadal konsolidować" - powiedział Zaninelli w komunikacie, poświęconym raportowi "Sovereigns - Central & Eastern Europe: Stable Credit Outlook Reflects Resilience, But Fiscal Loosening Amid Unorthodox Policymaking Poses Risks".

Moody's
Moody's
ARC

Grupa CEE-8 obejmuje Czechy Polskę, Słowację, Bułgarię, Rumunię, Słowenię, Węgry i Chorwację.

"Oczekujemy, że kraje CEE-8 odnotują wzrost PKB nieco powyżej 3% w latach 2016-2017, tj. wyższy niż średnia UE wynosząca 2%. Gospodarki te korzystają ze stale rosnącego popytu krajowego, co wspiera perspektywy wzrostu, zaś poziomy długu pozostaną stabilne w okolicach 53% PKB" - dodał wiceprezes i analityk agencji Evan Wohlmann, także cytowany w komunikacie.

Moody's oczekuje, że stopa bezrobocia w regionie będzie nadal spadać w latach 2016-2017 do poniżej 7% (po raz pierwszy od 2008 r.).

W końcu marca br. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że rząd nie chce, by Polska ponownie weszła w unijną procedurę nadmiernego deficytu, dlatego stawia sobie jako "bardzo ważny" cel utrzymanie relacji deficytu sektora rządowego i samorządowego do PKB na poziomie poniżej 3% w 2017 r.

W lutym br. Komisja Europejska prognozowała, że Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 2,8% PKB w tym roku wobec 3% PKB deficytu w ub.r. Natomiast na 2017 r. prognozowała przekroczenie unijnego 3-proc. limitu - deficyt ma według niej wynieść 3,4% PKB.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane