Morawiecki w Brukseli ma opowiadać o uszczelnianiu VAT

  • PAP
opublikowano: 07-05-2019, 20:33

Udział w debacie na temat przyszłości opodatkowania UE w jednym z think tanków, otwarcie centrum lobbingowego, świętowanie współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego - tak ma wyglądać zaplanowana na 16 maja wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli.

Szef rządu przyjedzie do belgijskiej stolicy równo 10 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Pierwszym punktem jego wizyty ma być udział w dyskusji zatytułowanej "Przyszłość opodatkowania w UE" w ośrodku analitycznym Bruegel. "Zamknięcie luki VAT, wprowadzenie podatku cyfrowego i walka z rajami podatkowymi mogłyby wzmocnić projekt europejski przez dostarczenie funduszy na rozwiązywanie nowych problemów, pozostając przy tym przy europejskich celach" - napisał na swojej stronie internetowej zapowiadając wydarzenie Bruegel.

Morawiecki ma przekonywać, że UE mogłaby się uczyć na polskich doświadczeniach dotyczących uszczelniania systemu podatkowego i unikać podziału na północ-południe, wschód-zachód w dyskusjach nad nowym, wieloletnim budżetem UE. W dyskusji z premierem weźmie udział prof. Marie Lamensch z wolnego uniwersytetu w Brukseli i szef Bruegela Guntram B. Wolff.

Szef rządu ma też oficjalnie zainaugurować mający wspierać polskich przedsiębiorców w Brukseli "Business Poland House". Ma być to "hub lobbingowy", w którym firmy otrzymają wsparcie eksperckie i infrastrukturalne.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa zapowiadał w kwietniowej rozmowie z PAP, że małe i średnie firmy będą mogły tam korzystać nieodpłatnie zarówno z podstawowych usług (tzw. hot desk czy możliwość zarejestrowania swojej firmy pod brukselskim adresem), jak i sal konferencyjnych oraz wsparcia ekspertów.

Nie będzie to pierwsza jednostka, której zadaniem będzie działanie w interesie firm znad Wisły. Polscy przedsiębiorcy są już reprezentowani przez organizacje pracodawców, takie jak Lewiatan czy ZPP. W Brukseli są też obecne firmy z sektora energetycznego.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł w Brukseli wynika, że Morawiecki ma też wziąć udział w konferencji z okazji 15-lecia wejścia Polski do UE, która odbędzie się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

Innym punktem wizyty ma być udział w obchodach 10-lecia funkcjonowania Domu Polski Wschodniej, czyli przedstawicielstwa regionów wschodniej części Polski. W ramach tego wydarzenia podkreślone ma być obchodzone właśnie 10-lecie inicjatywy Partnerstwa Wschodniego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy