Mordasewicz: spada bezrobocie, bo wzrastają inwestycje

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 10:58

Trend wzrostu zatrudnienia będzie utrzymany w przyszłym roku, uważa uważa ekspert PKPP Lewiatan.

Spadek bezrobocia w Polsce spowodowany jest silnym wzrostem inwestycji - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

"Wzrost inwestycji jest na tyle silny, że pociąga za sobą wzrost zatrudnienia" - powiedział w czwartek PAP Mordasewicz.

Stopa bezrobocia w listopadzie spadła do 14,8 proc. z 14,9 proc. w październiku - poinformował w czwartek GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada 2006 r. wyniosła 2.287,3 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 14,5 tys. osób (o 0,6 proc.) oraz niższa o 435,6 tys. (o 16,0 proc.) od liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem.

Ekspert wyjaśnił, że "w tym roku firmy wykorzystały moce produkcyjne i dla zwiększenia skali produkcji musiały zwiększyć zatrudnienie". Dodał, że każde 100 tys. zł inwestycji, to jest jedno miejsce pracy. Jego zdaniem, ten trend wzrostu zatrudnienia będzie utrzymany w przyszłym roku. "Być może inwestycje nie wzrosną w takim wymiarze, jak w 2006 r., ale nadal będą wzrastać i tym samym będą przybywały nowe miejsca pracy" - powiedział.

Mordasewicz powiedział, że z jednej strony w Polsce przybyło prawie 200 tys. nowych miejsc pracy, z drugiej zaś liczba osób aktywnych zawodowo - w wieku produkcyjnym, gotowych podjąć pracę - zmniejszyła się o 200 tys. "Ze względu na przechodzenie na wcześniejsze emerytury młodych jeszcze ludzi, bo taka możliwość w tym roku istnieje oraz emigrację ubyło z rynku pracy 200 tys. osób aktywnych zawodowo" - powiedział.

Dodał, że w Polsce istnieje zagrożenie braku ludzi o odpowiednich kwalifikacjach. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mordasewicz: spada bezrobocie, bo wzrastają inwestycje