Mostostal Export przed przełomem

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 31-10-2005, 00:00

Powracająca moda na spółki budowlane może pomóc Mostostalowi Export. Zdaniem analityków, spółka jest niedowartościowana i już w tym roku może zacząć regularnie zarabiać na działalności operacyjnej.

Obserwowane ożywienie w branży budowlanej inwestorzy wykorzystują do poszukiwania obiecujących spółek z tego sektora. Blisko dwukrotny wzrost obrotów akcjami Mostostalu na kilku ostatnich sesjach świadczy o rosnącym zainteresowaniu akcjami firmy zarządzanej przez Michała Skipietrowa. Skąd taki nagły ruch wokół spółki, która od czterech lat ma pokaźne straty? Swoje zrobiła niedawna rekomendacja BM BPH zachęcająca do kupna tych akcji. Biuro oszacowało wartość papierów na 1,75 zł. Daje to około 22-proc. potencjał wzrostu wobec obecnej ceny.

Nie byłoby optymistycznej wyceny, gdyby nie przyspieszenie w całej branży i 10-proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej. To dynamika najwyższa od ośmiu lat. Poprawa koniunktury zwiększa szanse Mostostalu Export na szybsze wyjście z kłopotów. Analitycy liczą, że ten rok może być dla niego przełomowy — według BM BPH stołeczna grupa wyjdzie na plus. Zysk operacyjny może wynieść 23,8 mln zł przy 263 mln zł przychodów. Jednak po I półroczu trudno być aż takim optymistą. Znany z aktywności na rosyjskim rynku Mostostal w pierwszych sześciu miesiącach roku miał tam ledwo 0,5 mln zł sprzedaży. Spadek wynikał z opóźnienia realizacji kontraktów. W efekcie w I półroczu przychody spadły o 74 proc., a strata operacyjna wyniosła 11,5 mln zł.

Dużo lepsze dla spółki powinno być drugie półrocze. Niedawno podpisała ona w Moskwie kontrakt za 65,4 mln zł. To blisko połowa jej rocznych obrotów. Negocjuje tam kolejne umowy za ponad 80 mln USD. Ich realizacja miałaby się rozpocząć na początku 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Mostostal Export przed przełomem