Mostostal Export rusza do Rosji

  • Emil Górecki
opublikowano: 10-09-2012, 00:00

Spółka ledwo zipie, ale stara się o gigantyczny kontrakt w Czelabińsku. Zarząd wierzy, że da radę.

Mostostal Export podpisał z rosyjską spółką Torgowyj Dom Pobieda list intencyjny w sprawie strategicznej współpracy przy budowie gigantycznego osiedla mieszkaniowego wraz z infrastrukturą i stacji zasilania w Czelabińsku. Inwestycja ma powstać na 43 hektarach, a jej całkowita, szacunkowa wartość to 1,6 mld USD. Właściwa umowa między spółkami ma być podpisana do końca października 2012 r. Prace miałybyzakończyć się we wrześniu 2017 r.

Zgodnie ze wstępnymi warunkami porozumienia, finansowanie zapewnione będzie w części przez inwestora, a w części przez wykonawcę. Ma być oparte na ubezpieczeniu KUKE lub innego podmiotu. Rosja to dla spółki nie pierwszyzna, choć do tej pory pieniędzy na tym rynku nie zarobiła. — Umowa jest obwarowana wieloma warunkami, między innymi zorganizowaniem konsorcjum wykonawczego oraz finansowania — mówi Paweł Narkiewicz, członek zarządu Mostostalu Export. Spółka niemal nie prowadzi działalności operacyjnej.

W pierwszym półroczu zanotowała 3 mln zł straty netto i nadal ma na głowie nierozwiązany spór z warszawskim ratuszem o 120 mln zł odszkodowania za opóźnienia w kontrakcie. Dodatkowo jej główni akcjonariusze są w klinczu dotyczącym m.in. podwyższenia kapitału. Czy firma podoła tak wielkiemu zleceniu?

— Porozumienie przewiduje zaliczki. Myślę, że nawet w dzisiejszej sytuacji finansowej jesteśmy w stanie podjąć się tego zadania — mówi Paweł Narkiewicz. Jedną z nielicznych polskich firm budowlanych pracujących w Rosji jest Unibep z Bielska Podlaskiego. Spółka jednak nie realizuje projektów w segmencie mieszkaniowym.

— Mieliśmy zapytania ofertowe z tego segmentu. Dotychczas jednak nie udało się dojść z inwestorami do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa finansowego kontraktu. Rozjeżdżały się też oczekiwania dotyczące ceny i jakości — mówi Jan Mikołuszko, prezes Unibepu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu