Mostostal został sprzedany

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 06-09-2002, 00:00

Mostostal Słupca ma nowego inwestora strategicznego. Został nim Dariusz Wechta, wielkopolski przedsiębiorca związany z branżą budowlaną i stalową.

Dariusz Wechta kupił od NFI Victoria 60 proc. akcji Mostostalu Słupca (MS), płacąc za nie kilka milionów złotych. Szczegóły transakcji nie zostały ujawnione. Obecnie inwestor negocjuje ze Skarbem Państwa, do którego należy 25 proc. akcji spółki i załogą firmy, która ma 15 proc. akcji, sprawę odkupienia ich pakietów w MS.

— Rozmowy trwają. Na razie trudno powiedzieć, kiedy zostaną sfinalizowane — twierdzi Marek Dranikowski, prezes spółki.

Dariusz Wechta nie chce komentować zawartej transakcji, jednak wśród ludzi związanych z branżą stalową w Wielkopolsce mówi się, że przejęcie przez niego kontroli nad MS może mieć związek z zainteresowaniem tego przedsiębiorcy wejściem na rynek dużych, infrastrukturalnych inwestycji, związanych np. z budową autostrad, mostów itp.

Do tej pory Dariusz Wechta koncentrował swoją działalność na rynku nieruchomości. Jego firma — Wechta — ma na koncie realizację kilku spektakularnych projektów deweloperskich w Poznaniu. Poza tym Wechta jest właścicielem jednej z największych w kraju hurtowni stali.

MS ma niezłą sytuację finansową. Firma specjalizuje się w realizacji specjalistycznych konstrukcji stalowych, których odbiorcami są drogownictwo, branża energetyczna, chemiczna itp. 50 proc. przychodów firmy ze sprzedaży generuje eksport, przy czym dominującą rolą odgrywa w nim rynek niemiecki, na którym firma ze Słupcy jest od lat bardzo dobrze ulokowana.

— Przygotowujemy nowe programy inwestycyjne, które powinny wzmocnić naszą pozycję rynkową. Mam na myśli unowocześnienie malarni i suwnic — twierdzi prezes Dranikowski.

Jego zdaniem, oba te projekty, których realizację zaplanowano na 2003 r. pochłoną około 10 mln zł. Spółka zamierza pokryć ten wydatek ze środków własnych.

MS planuje zamknąć 2002 r. przychodami ze sprzedaży wysokości 70 mln zł i zyskiem netto około 2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mostostal został sprzedany