Mosty uratowane

opublikowano: 06-12-2018, 22:00

Resort żeglugi poprawił kontrowersyjny przepis prawa wodnego.

Zmiany w prawie wodnym, zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, wywołały spore zamieszanie. Resort infrastruktury przestrzegał, że po ich wprowadzeniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP Polskie Linie Kolejowe „będą zobowiązane do ponoszenia opłat także za obszar gruntu pod przęsłem mostu”.

„Dodanie w art. 261 ust. 2a (…) ma na celu precyzyjne wskazanie, że umowę użytkowania gruntów pokrytych wodami zawiera się w każdym przypadku, gdy przedsięwzięcie może mieć wpływ na wykonywanie praw właścicielskich skarbu państwa w stosunku do gruntów pokrytych wodami. Zmiana podejścia może spowodować, że powiększysię znacząco obszar gruntu podlegający opłatom i tym samym zostaną zwiększone koszty ponoszone w związku z użytkowaniem gruntów pokrytych wodami w przypadku mostów kolejowych i drogowych” — napisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury w opinii do propozycji zmiany w Prawie wodnym.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewniło, że nie proponuje zwiększenia opłat dla zarządców mostów, a przepisy mają na celu wyeliminowanie wątpliwości związanych z umowami na linie energetyczne prowadzone pod wodami. W nowej wersji projektu art. 261 został doprecyzowany — wskazano w nim, że umowy dotyczą przedsięwzięć związanych z infrastrukturą przesyłową, w tym liniami energetycznymi prowadzonymi na terenie nieruchomości stanowiących grunt pokryty wodami oraz nad i pod nim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu