Może w Chinach nie jest tak źle…

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
opublikowano: 19-01-2016, 12:36

Chiny słabną, ale nie są w złej formie, więc rynki odetchnęły z ulgą. Pekin dziś w nocy pokazał dane dotyczące tempa wzrostu PKB w czwartym kwartale, informacje o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach za grudzień.

Chociaż nie są najlepsze, przyjęte zostały z ulgą, co od razu poprawiło klimat na rynkach światowych. Inwestorzy potrzebują choć cienia nadziei, więc sygnał z Pekinu, by nie załamywać rąk, bardzo im pomógł. Pytanie, na jak długo.

Dzisiaj najważniejsze dane już były. Teraz do gry wchodzi Europa ze swoim pakietem wskaźników dotyczących inflacji. Najpierw Wielka Brytania, potem strefa euro. Nie są to dane, które wstrząsną rynkiem, zwłaszcza, że ten drugi jest tylko rewizją wstępnych danych. Wzrost inflacji w Wielkiej Brytanii może wzmocnić funta, ale nie jest to wcale pewne, bo jego notowania zależą bardziej od wyników sondaży dotyczących wyjścia tego kraju z UE. Dzisiaj godne uwagi jest jeszcze wystąpienie prezesa Bank of England, Marka Carneya, indeks instytutu ZEW wskazujący na oczekiwania wobec niemieckiej gospodarki, a także finał posiedzenie Banku Turcji. Dominują prognozy, że TCMB nie zmieni wysokości stóp procentowych.

Po poniedziałkowej przerwie, na scenę wchodzi Ameryka, ale jej oferta makro nie jest dziś bogata. Za to spółki… Wyniki za czwarty kwartał przedstawi Bank of America, IBM i Morgan Stanley. Po piątkowych i wczorajszych szaleństwach, złoty nieco się uspokoił. Dobrze zrobiła mu poprawa koniunktury na światowych rynkach, wczorajsze deklaracje Adama Glapińskiego, kandydata – jak sam zdradza - na szefa NBP, według których nie pozwoli na obniżki stóp, a także dzisiejsza wypowiedź Marka Belki, który na pytanie o niezależność banku centralnego odpowiedział, że nic nie jest mu wiadomo o zmianie statusu NBP. Złoty nadal jednak jest mocno niestabilny i do odrobienia strat z piątku jeszcze mu daleko.

 

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Polecane