Możejki w ogniu

Katarzyna Łasica
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

W litewskiej rafinerii Możejki wybuchł wczoraj pożar. Największy polski koncern paliwowy nie przekreśla jednak

planów jej przejęcia.

W litewskiej rafinerii Mazeikiu Nafta (Możejki) wczoraj po południu wybuchł duży pożar.

— Zapaliło się jedno z urządzeń — poinformował Gedrius Karsokas, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa.

Nie podał jednak szczegółów. Z oświadczenia opublikowanego przez Możejki wynika, że ogień pojawił się o godz. 14.34 czasu litewskiego. Z relacji mieszkańców Możejek wynikało, że pożar był duży, widoczny z daleka.

— Na początku ogień ogarnął powierzchnię 800 mkw. Powodem był wyciek i zapalenie się produktu — mówi osoba z centrum koordynującego akcję ratowniczą.

Departament ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa informował po południu, że do rafinerii kierowane są posiłki strażaków z pobliskich rejonów.

Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że spółka jest w kontakcie z rafinerią Możejki i zbiera informacje o zdarzeniu.

— Jakkolwiek nie jesteśmy jeszcze właścicielem litewskiej rafinerii, analizujemy sytuację związaną z pożarem, w tym możliwość udzielenia pomocy Możejkom i rządowi Litwy — oświadczył Dawid Piekarz.

Ze wstępnych danych, jakie dotarły do Orlenu, wynika, że pożar nie spowodował ofiar w ludziach.

PKN Orlen zawarł na przełomie maja i czerwca tego roku umowę kupna za 1,49 mld USD 53,7 proc. akcji Możejek należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Do ostatecznego zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Wniosek w tej sprawie płocki koncern złożył we wrześniu.

Kłopoty z Możejkami zaczęły się już pod koniec czerwca, kiedy — oficjalnie z powodu awarii ropociągu — Rosjanie wstrzymali dostawy ropy. Pojawiły się pogłoski, że mogą nawet zrezygnować z remontu rurociągu Przyjaźń i dalszych dostaw. W ubiegłym miesiącu stwierdzili, że zaopatrzenie zostanie wznowione, ale nie wcześniej niż pod koniec stycznia 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy