Możemy się tylko przyglądać

MIB
opublikowano: 01-12-2011, 00:00

KOMENTARZ

ROBERT STEFAŃSKI

radca prawny, doradca zarządu Grupy DSV

Jesteśmy zaniepokojeni opóźnieniami realizacji obowiązku dostosowania ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym do dwóch rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 21 października 2009 r. nr 1071/2009 oraz nr 1072/2009, które wejdą w życie w Polsce już 4 grudnia 2011 r., a określają na nowo zasady i warunki wykonywania zawodu przewoźnika drogowego w Polsce i zasady dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych w Unii Europejskiej.

Mając na uwadze konsekwencje, które wiążą się z wejściem w życie wspomnianych rozporządzeń unijnych, DSV monitoruje na bieżąco postępy prac legislacyjnych, które zmierzają do zmiany Ustawy Prawo transportowe. Robimy to, by uprzedzić naszych partnerów biznesowych, tj. podwykonawców i klientów, o planowanych zmianach, by mieli szansę przygotować się do pracy w nowych warunkach rynkowych. W tym celu DSV od sierpnia tego roku prowadzi kampanię informacyjną, zawiadamiając podwykonawców o najważniejszych zmianach wprowadzonych przez przedmiotowe rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Można już wskazać, że z projektu zmian do ustawy o transporcie drogowym, który został przygotowany w poprzedniej kadencji Sejmu, wynika, że wymiana dotychczasowych uprawnień będzie następowała sukcesywnie, w ten sposób, że licencje wspólnotowe i wypisy z tych licencji oraz licencje i wypisy z licencji na krajowy transport drogowy wydane przed 4 grudnia 2011 r. zachowują ważność do wygaśnięcia ich ważności, jednak nie dłużej niż do pierwszej weryfikacji (kontroli) po wejściu w życie rozporządzeń nr 1071/2009, 1072/2009 (tj. po 4 grudnia 2011 r.). W związku z powyższym DSV już uczula swoich podwykonawców, że jeśli po 4 grudnia 2011 r. nie będą spełniali wymagań wprowadzonych przez rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady będą mogli utracić swoje licencje, co spowoduje wstrzymanie współpracy z DSV.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane