Możesz obniżyć wartość celną

Renata Mateńka
06-05-2004, 00:00

Unijne prawo pozwala uniknąć płacenia cła importowego od zysku pośredników.

1 maja zaczął obowiązywać wspólnotowy kodeks celny z przepisami wykonawczymi, który wprowadza nowe możliwości dotyczące ustalania wartości celnej importowanych towarów. Przepisy wspólnotowe oraz praktyka niektórych krajów dawnej 15 pokazują, że są rozwiązania pozwalające zmniejszyć obciążenia z tytułu cła przez zastosowanie ceny pierwszej sprzedaży.

Na czym to polega

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi, wartością transakcyjną przywożonych towarów jest cena faktycznie zapłacona lub należna za towary sprzedane w celu wywozu na obszar wspólnoty. Gdy mamy do czynienia z wieloma transakcjami sprzedaży, poprzedzającymi ustalenie wartości celnej, podstawą do jej obliczenia może być cena ustalona dla innej transakcji niż ostatnia sprzedaż przed zgłoszeniem do procedury dopuszczenia do obrotu.

Przepisy UE dopuszczają, przy naliczaniu cła, zastosowanie wartości towarów z wcześniejszej transakcji w łańcuchu sprzedaży — może to być nawet pierwsza sprzedaż na eksport. W ramach metody wyceny „pierwszej sprzedaży” cło jest naliczane od utrzymanej na poziomie rynkowym ceny sprzedaży „producenta dla pośrednika”, niższej niż płacona zwykle przez importera (cena „pośrednika dla importera”).

Mechanizm działania

Wiele firm międzynarodowych ma struktury obejmujące produkcję na zlecenie i korzysta z pośredników w celu usprawnienia przepływu produktów. Wiele nie zdaje sobie jednak sprawy, iż można wykorzystać (utworzyć) struktury pośrednie i ograniczyć obciążenia celne.

Ogólnie rzecz biorąc, organy celne naliczają cło od ceny, którą importer z UE płaci zagranicznemu sprzedawcy. Może ona obejmować koszt towarów kupionych przez pośrednika od producenta kontraktowego (lub niezależnego dostawcy) plus narzut pośrednika. Importer płaci w efekcie cło od zysku pośrednika, którego nie musiałby uiścić w przypadku zastosowania ceny „pierwszej sprzedaży”.

W celu skorzystania z takiej struktury pierwsza sprzedaż musi spełniać określone warunki:

- Cena sprzedaży musi być rynkowa;

- Towary muszą być przeznaczone na rynek UE, co zasadniczo można wykazać na dwa sposoby:

* bezpośredni transport z miejsca wysyłki do UE,

* techniczna charakterystyka produktu, czyli właściwości techniczne określające przeznaczenie produktu na ten konkretny rynek.

- Importer musi być w stanie uzasadnić i udokumentować zastosowaną cenę.

Rozwiązanie takie stosowane jest głównie przez spółki międzynarodowe (niemniej dotyczy wszystkich importerów, jeśli będą w takiej sytuacji), które spełniają kryteria:

- sprowadzają towary do UE;

- płacą wysokie cło importowe;

- mają strukturę z pośrednikiem lub ponoszą wysokie koszty sprzedaży i marketingu.

Jeśli stawki cła od importowanych towarów są wysokie, a narzut pośrednika znaczny, to oszczędności z tytułu wykorzystania nowej struktury mogą być wymierne. Może być ona również korzystna w przypadku towarów, na które cło jest niskie, ale obroty w imporcie są duże (np. branża motoryzacyjna, ciężkiego sprzętu i elektroniczna). Zastosowanie ceny pierwszej sprzedaży z „pośrednikiem” jest szczególnie korzystne w handlu obuwiem i odzieżą, a także w przemyśle chemicznym (tworzywa sztuczne, kleje), rolnictwie (soki owocowe), produkcji artykułów biurowych.

Jak wszystko co nowe i nie poparte praktyką administracji celnej, tak również i taka struktura musi być poprzedzona negocjacjami z organami celnymi w celu uzyskania opinii potwierdzającej dopuszczalność takiego rozwiązania.

Renata Mateńka dział doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Mateńka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Możesz obniżyć wartość celną