Możliwe umocnienie złotego w środę

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 17-04-2013, 09:54

Środowy poranek przynosi stabilizację notowań złotego wobec euro i dolara na poziomach z wczorajszego zamknięcia.

W tym ostatnim przypadku oznacza to najniższy kurs od dwóch miesięcy. Powrót dobrych nastrojów na rynkach globalnych, po ostatnim załamaniu cen na surowcach, każe liczy się z możliwością aprecjacji polskiej waluty w kolejnych godzinach

O godzinie 9:02 kurs USD/PLN testował poziom 3,1165 zł, natomiast EUR/PLN 4,1070 zł.

Aprecjacji polskiej waluty sprzyjać będzie perspektywa zwyżki EUR/USD, jaka rysuje się na wykresie tej pary. Ruch w kierunku 1,3225 dolara, gdzie znajduje się najbliższa licząca się bariera podażowa, to prosta konsekwencja wczorajszego dynamicznego przełamania strefy oporu 1,3100-1,3110 dolara.

Środowe kalendarium wydarzeń gospodarczych jest ubogie. Przed południem jakiekolwiek emocje na rynku walutowym może wzbudzić jedynie publikacja protokołu z kwietniowego posiedzenia Banku Anglii. Jednak tylko wówczas, gdy publikacja ta w jakiś sposób zaskoczy. W tym przypadku oznaczałoby to zwiększenie liczby zwolenników rozszerzenia wartości programu skupu aktywów w ramach ilościowego luzowania polityki monetarnej. To dałoby impuls do osłabienia funta, spychając kurs GBP/PLN poniżej 4,78 zł. Taki spadek wpisywałby się w sytuację techniczną na tej parze, która dopuszcza możliwość zejścia nawet do 4,70 zł w najbliższych tygodniach.

Innym wydarzeniem, które może jeszcze koncentrować uwagę, będzie wieczorna publikacja raportu Fed o stanie amerykańskiej gospodarki, czyli Beżowej Księgi. Nie można też zapominać o trwającym sezonie wyników w USA, aczkolwiek budzi on znacznie mniej emocji niż miało to miejsce w przeszłości. Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street raporty kwartalne opublikuje m.in. Bank of America i BNY Mellon.
Lokalnym wydarzeniem będzie publikacja przez GUS danych o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w Polsce. Będzie to kolejna cegiełka budująca oczekiwania co do przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Jednak bezpośredni wpływ tych danych na złotego powinien być najwyżej umiarkowany.

Sytuacja techniczna na wykresie USD/PLN, za sprawą wczorajszego mocnego spadku, który brutalnie przerwał rodzącą się wzrostową korektę, sprzyja pogłębieniu przeceny dolara. Najbliższym wsparciem jest psychologiczny poziom 3,10 zł. Kolejne znajduje się na 3,0372 zł (minimum z lutego br.). Zważywszy, że obserwowane od 4 kwietnia umocnienie złotego do dolara nie jest poparte czynnikami fundamentalnymi, to test tej drugiej bariery jest problematyczny. Raczej należy liczyć się z tym, że poziomy poniżej 3,10 zł będą wykorzystywane do zakupów dolara, co da początek dłuższemu odbiciu.

Dziś można też liczyć się ze spadkiem EUR/PLN. Jego dynamika nie będzie duża. Nie tyko dlatego, że jest szansa na umocnienie euro na rynku globalnym, ale przede wszystkim dlatego, że od tygodnia EUR/PLN jest w fazie odreagowywania spadków z okolic 4,20 do 4,0880 zł. Celem popytu jest strefa 4,13-4,14 zł.

Po jednym dniu przerwy do gry wracają inwestorzy z warszawskiej giełdy. Pierwsze minuty sesji stały pod znakiem umiarkowanych wzrostów indeksu WIG20, który starał się odrabiać silne, sprowokowane głównie przez przecenę akcji KGHM, spadki z poniedziałku. Dla GPW kluczowym poziomem są okolice 2300 pkt. Dopóki indeks dużych spółek znajduje się powyżej, obserwowane od początku roku spadki pomimo, że stoją w kontrze do sytuacji na głównych parkietach w Europie i USA, można traktować jako rozbudowaną, ale jednak korektę w trendzie wzrostowym. Wybicie poniżej 2300 pkt. mocno skomplikowałoby sytuację posiadaczy akcji, odsuwając w czasie ewentualne wzrosty.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Admiral Markets Polska

Polecane