Możliwości dalszego umocnienia złotego ograniczone

opublikowano: 15-03-2016, 08:52

Złoty doszedł do najwyższego poziomu od ponad dwóch miesięcy. Wskaźnik RSI sygnalizuje, że możliwość dalszej jego aprecjacji jest ograniczona.

Złoty umacniał się we wtorek rano o 0,3 proc. do 4,28 za euro. Jest najszybciej po rublu umacniającą się walutą europejskich gospodarek wschodzących. Wskaźnik 14-dniowy RSI, tzw. siły względnej, złotego spadł do 34. Według analityków technicznych oznacza to zbliżające się wyprzedanie euro wobec złotego.  

EUR/PLN od początku roku i RSI

Marek Belka, prezes NBP, zasygnalizował w piątek, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie jeszcze przez pewien czas. Tymczasem działania luzujące politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego oraz deflacja w Polsce zwiększyły oczekiwanie na cięcie stóp. Henrik Gullberg, strateg z Nomura International w Londynie uważa, że powołani przez rząd członkowie RPP nie zapowiadają redukcji stóp.

- Początkowo były duże obawy co do nowej Rady Polityki Pieniężnej, które jednak stopniowo słabły, a w ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie, że nowi członkowie nie są tak bardzo „gołębi” - powiedział Gullberg.  - Mocny ruch aprecjacyjny jest bliski końca – dodał.  

W jego ocenie, złoty może umocnić się do 4,23-4,24 za euro.

Roxana Hulea, strateg Societe Generale w Londynie uważa, że złoty korzystał ostatnio z malejącego „ryzyka politycznego”. Jej zdaniem, może umocnić się do 4,25 za euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane