Możliwy szok na rynku rudy żelaza

opublikowano: 05-02-2019, 08:35

Tymczasowe zamknięcie przez Vale kopalni Brucutu może spowodować utratę dodatkowych 30 mln ton rudy żelaza rocznie, co według analityków, może wywołać szok podażowy na rynku.

Zamknięcie kopalni to realizacja nakazu brazylijskiego sądu. Vale, największy dostawca rudy żelaza na świecie, ma poprawić zabezpieczenia po tym jak pod koniec stycznia w stanie Minas Gerais doszło do pęknięcia tamy w jednej z jego kopalni, co spowodowało zalanie części miasta i śmierć ponad 130 ludzi. Vale zobowiązało się do ograniczenia lub wstrzymania wydobycia w kopalniach, gdzie istnieją podobne tamy do tej, która pękła. Oznacza to zmniejszenie produkcji o ok. 40 mln ton, nie uwzględniając zamknięcia kopalni w Brucutu.

Wyświetl galerię [1/2]

Ruda żelaza

Bloomberg

- To będzie narastający szok podażowy dla rynku rudy żelaza i może powodować wzrost cen powyżej spodziewanego poziomu – napisali analitycy Jefferies.

Rynek wciąż boryka się z wcześniej ogłoszonymi ograniczeniami podaży rudy żelaza. Jej cena rośnie od 25 stycznia, kiedy doszło do katastrofy w Minas Gerais. Na rynku kontraktów terminowych w Singapurze ruda żelaza zdrożała w ubiegłym tygodniu o 14 proc. We wtorek jej cena rośnie o 4 proc. W transakcjach spot ruda żelaza drożeje we wszystkich klasach jakości, w najwyższej jej cena przekroczyła 100 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberf

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy