Można odmrozić firmowy kapitał

opublikowano: 18-10-2015, 22:00

Leasing zwrotny nie tylko daje korzyści podatkowe, lecz przede wszystkim uwalnia kapitał zamrożony w środkach trwałych firmy.

Są spółki, które mają wiele środków trwałych, lecz brakuje im kapitału obrotowego. Tymczasem to właśnie w tych środkach trwałych jest sporo kapitału, z którego można skorzystać, sięgając po faktoring zwrotny. Jak?

— Leasingodawca kupuje przedmiot od leasingobiorcy, a następnie oddaje mu go w użytkowanie na podstawie umowy leasingu. Uzyskujemy w ten sposób potrzebne pieniądze, a jednocześnie nie tracimy możliwości korzystania ze sprzedanego przedmiotu — wyjaśnia Agnieszka Ballester z Millennium Leasing.

Szybka zmiana właściciela

Leasing zwrotny polega na wykonaniu dwóch operacji: sprzedaży określonego dobra (środka trwałego) wybranej firmie leasingowej, a następnie wzięciu tego dobra w leasing i płaceniu nowemu właścicielowi (firmie leasingowej) rat za jego użytkowanie.

— Przedmiotem leasingu zwrotnego może być dowolne dobro inwestycyjne należące do przyszłego leasingobiorcy. Czas trwania takiego leasingu może być różny zależnie od potrzeb i wymagań obu stron — mówi Agnieszka Kaczyńska, dyrektor departamentu nieruchomości i inwestycji strukturyzowanych w mLeasing.

Umowa leasingu jest często zawierana na okres do pięciu lat. Podobnie jak w przypadku standardowej oferty leasingowej także leasing zwrotny może przyjąć postać leasingu finansowego (leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od majątku) lub operacyjnego (raty leasingowe zostają uznane za koszty uzyskania przychodu, a odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca).

Wiele korzyści

Leasing zwrotny daje kilka korzyści. Są to m.in. uwolnienie kapitału zamrożonego w leasingowanych środkach trwałych, pozyskanie gotówki na nowe inwestycje, poprawienie płynności finansowej, możliwość dalszego korzystania z leasingowanego majątku, co nie zaburza funkcjonowania firmy. Jedną z bardziej docenianych jego dobrych stron są ulgi podatkowe.

— Dzięki leasingowi zwrotnemu można zmniejszyć zobowiązania podatkowe, ponieważ raty stanowią koszt uzyskania przychodu. Tarcza podatkowa sprawia, że rzeczywisty koszt finansowania przedmiotu może być znacznie bardziej korzystny przy leasingu niż przy kredycie — wyjaśnia Agnieszka Ballester. Poza tym finansujący, jako właściciel przedmiotu w okresie trwania umowy, odpowiada za jego ubezpieczenie. Najczęściej oferuje bardzo korzystne stawki (co wiąże się ze stałą współpracą z ubezpieczycielami) i pomaga w likwidacji ewentualnych szkód. Kolejna korzyść — po spłacie sumy określonej w umowie leasingobiorca na powrót staje się właścicielem leasingowanego majątku.

— Jeśli celem nie jest uzyskanie kapitału obrotowego, a jedynie zdobycie pieniędzy na nową inwestycję, to w razie zastosowania leasingu zwrotnego nie tylko otrzyma się pieniądze na zakup, lecz po upływie okresu umowy można ponownie stać się właścicielem dobra oddanego wcześniej w leasing — wskazuje Agnieszka Ballester.

Zamiast kredytu

Leasing zwrotny może być bardziej opłacalny niż kredyt, choćby dlatego, że wzięcie pożyczki wymaga często zabezpieczenia, np. hipoteki na nieruchomości firmy, zastawu na kredytowanym środku trwałym lub poręczenia innych firm. Należy też przedstawić wiele dokumentów: o braku zaległości w składkach ZUS, potwierdzenie przychodów w poprzednich latach, ich prognozy, biznesplan.

— Firmie leasingowej jako zabezpieczenie wystarczy często weksel wystawiany przez korzystającego i zastaw na przedmiocie leasingu — podkreśla Agnieszka Ballester. Jeśli zakupu środka trwałego dokonano z funduszy Unii Europejskiej lub za własne pieniądze i jest to wciąż przedmiot o dużej wartości, to leasing zwrotny można wykorzystać do ponownej amortyzacji tego przedmiotu i uzyskania potrzebnych funduszy. Jeśli natomiast zakup był finansowany kredytem, to można go refinansować. Co ważne, umowa leasingu nie obniża zdolności kredytowej korzystającego. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Można odmrozić firmowy kapitał