Czytasz dzięki

MPiPS: bezrobocie spadło w sierpniu do 12 proc.

ISB
opublikowano: 06-09-2007, 16:09

Stopa bezrobocia spadła w sierpniu 2007 roku do  12,0% z 12,2% odnotowanych w lipcu 2007 roku i wobec 15,5% rok wcześniej, podało w poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

"Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lipca) wyniosła w sierpniu br. 12,0% i w porównaniu do lipca br. spadła o 0,2 punktu procentowego. Spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,4 do 0,1 punktu) odnotowano w 15-tu województwach" - podano w komunikacie.

Jedynie w województwie opolskim natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

Obliczona na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy liczba bezrobotnych w końcu sierpnia br. wyniosła 1821,7 tys. osób i w porównaniu do końca lipca spadła o 34,4 tys. osób ( 1,9%). Od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 487,7 tys. osób tj. o 21,2 %, podał też resort.

"Do spadku bezrobocia w głównej mierze przyczynił się niższy niż w poprzednim miesiącu ‘napływ' bezrobotnych. Należy przypuszczać, że spowodowane to było mniejszą liczbą rejestrujących się osób kończących szkoły" - głosi komunikat.

"Z kolei ‘odpływ' z bezrobocia był porównywalny z miesiącem poprzednim, gdyż letnia aura sprzyja podejmowaniu prac sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie czy turystyce" - czytamy dalej.

Przedstawiciele resortu zapowiadali wcześniej, że stopa bezrobocia spadnie w sierpniu do 12,0%, a na koniec roku - do poniżej 10,0%. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane