MR planuje mało ułatwień dla biznesu

opublikowano: 19-12-2019, 22:00

W najbliższym czasie rząd chce wprowadzić tylko ulgi dla inwestujących firm. Fala proprzedsiębiorczych pakietów już za nami.

Ministerstwo Rozwoju (MR) przedstawiło zamierzenia na 2020 r. dotyczące wspierania przedsiębiorczości. Rząd pracuje nad dalszymi ułatwieniami dla firm rodzinnych oraz nad pakietem proinwestycyjnym, czyli zapowiedzianym w exposé premiera Mateusza Morawieckiego estońskim CIT oraz ulgą „2,5 zł za 1 zł inwestycji”.

— Projekt wprowadzenia w Polsce tzw. estońskiego CIT przygotowuje Ministerstwo Finansów, natomiast nasz resort przy nim współpracuje. Koncepcja polega na tym, że przedsiębiorca nie będzie płacił podatku dochodowego, dopóki inwestuje zyski. Podatek pojawi się dopiero, gdy zyski będą wypłacane poza spółkę, np. w formie dywidendy — mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Druga ulga inwestycyjna ma działać podobnie jak ulga B+R: za każdy zainwestowany 1 zł firma ma sobie odliczać 2,5 zł. Projekty już wkrótce mają ujrzeć światło dzienne. O innych możliwych planach kierownictwo MR nie poinformowało. Podało natomiast, że nie planuje zmian w Konstytucji biznesu, na którą składa się pakiet kilku ustaw.

— Relacje między urzędnikami a przedsiębiorcami nie zmienią się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na to potrzeba więcej czasu. Jednak realizację zasad Konstytucji biznesu już widać w orzeczeniach sądowych — uważa Jadwiga Emilewicz.

Eksperci organizacji biznesowych alarmują, że korzystne dla przedsiębiorców zasady Konstytucji biznesu nie są jednak przestrzegane przez urzędników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane