MR prognozuje ok. 2 proc. wzrost produkcji sprzedanej w XI

  • PAP
opublikowano: 22-11-2019, 15:32

W listopadzie oczekujemy ok. 2-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu i 6-proc. spadku produkcji budowlano-montażowej - napisali eksperci Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w październiku 2019 r. wzrosła o 3,5 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,8 proc. Wartość produkcji budowlano-montażowej spadła w październiku br. o 4 proc. rok do roku i o 3,8 proc. w porównaniu z wrześniem tego roku.

Analitycy MR zaznaczyli, że po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja w październiku wzrosła o 3,7 proc. Dodali, że wzrost "narastająco w pierwszych dziesięciu miesiącach 2019 wyniósł 4,3 proc.". Oznacza to, że październikowy wynik produkcji sprzedanej przemysłu był "nieco lepszy od oczekiwań rynkowych", kształtujących się poniżej poziomu 3 proc., oraz zbliżony do prognozy resortu.

W porównaniu z październikiem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była w ubiegłym miesiącu wyższa w 26 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji urządzeń elektrycznych (o 13,0 proc.). Najwyższy spadek odnotowano w produkcji metali (o 3,8 proc.).

Odnosząc się do danych z sektora budowlanego eksperci resortu podkreślili, że po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja spadła o 1,1 proc. w ujęciu rocznym.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, wzrost produkcji o 0,4 proc. zanotowano w przypadku specjalistycznych robót budowlanych; niższą o 8,6 proc. niż przed rokiem produkcję budowlaną odnotowano w przypadku realizacji projektów infrastrukturalnych (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej) oraz o 0,4 proc. w budowie budynków - podał GUS.

"Dane te sugerują możliwe stopniowe wyhamowywanie dynamiki inwestycji publicznych, co potwierdzałoby nasz bazowy scenariusz zakładający przejęcie roli silnika inwestycyjnego polskiej gospodarki przez sektor prywatny" - oceniło MR.

Dodało, że w listopadzie, przy "utrzymujących się pozytywnych ocenach koniunktury GUS, poziom aktywności w sektorach przemysłowym i budowlanym w dużej mierze determinowany będzie mniejszą o 2 liczbą dni roboczych w relacji do analogicznego miesiąca roku poprzedniego".

"Tym samym w bieżącym miesiącu oczekujemy ok. 2-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu oraz 6-proc. spadku produkcji budowlano-montażowej" - ocenili eksperci MR. W przypadku sektora budowlanego spodziewają się natomiast "pozytywnego wkładu ze strony przedsiębiorstw specjalizujących się w budowie budynków". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane