MRR chce przyspieszyć procedury dotyczące dużych inwestycji

PAP
opublikowano: 05-03-2012, 07:39

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, żeby procedury dotyczące zatwierdzania dofinansowywania dla dużych inwestycji trwały krócej - obecnie w samej Komisji Europejskiej zajmują one wiele miesięcy. MRR prowadzi rozmowy z KE w tej sprawie.

Chodzi inwestycje o dużym znaczeniu dla gospodarki, które ubiegają się o dofinansowanie unijne w ramach działania 4.5 programu Innowacyjna Gospodarka. Z tego działania pieniądze mogą otrzymać inwestycje o dużej wartości w produkcję lub usługi. Do rozdysponowania jest 1 mld euro (ok. 4,1 mld zł) - dotychczas z wnioskodawcami zawarto 75 umów na kwotę 2,06 mld zł, a wypłacono 469 mln zł.

Pieniądze z tego działania, podobnie jak w przypadku innych programów unijnych, trzeba wydać i rozliczyć najpóźniej do 2015 r. Czasu jest już niewiele, zwłaszcza że przedłużają się procedury dotyczące największych inwestycji. Jak poinformowała dziennikarzy wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, resort zatwierdził do realizacji 101 inwestycji, z czego 21 wymaga dodatkowej akceptacji Komisji Europejskiej. Taka akceptacja jest wymagana w przypadku, gdy wartość całkowita inwestycji przekracza 50 mln euro. Na razie akceptacji KE nie otrzymał ani jeden taki projekt, a konkursy na wnioski były przeprowadzone w 2009 i 2010 r.

"Wysłaliśmy do tej pory do Komisji wnioski dotyczące pięciu takich dużych projektów. Komisja do każdego z nich zażądała dodatkowych wyjaśnień" - powiedziała Wendel. Dodała, że między stroną polską a Brukselą są rozbieżności dotyczące oceny tych inwestycji - chodzi głównie o to, czy projekty są wystarczająco innowacyjne, pojawiają się także wątpliwości dotyczące podziału kosztów na kwalifikujące się do wsparcia bądź nie, czy też wyliczeń odnoszących się do rentowności tych przedsięwzięć.

Pięć wysłanych do KE wniosków dotyczy inwestycji firm Jysk (budowa nowoczesnego centrum logistycznego), IBM (uruchomienie centrum usług we Wrocławiu), Brembo (uruchomienie odlewni tarcz hamulcowych), ATM (budowa centrum innowacji i outsourcingu usług informatycznych) i Kronospan (budowa zakładu i wdrożenie technologii produkcji płyt wiórowych). Łączna wartość tych inwestycji przekracza 2 mld zł, z czego dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka to ponad 440 mln zł.

Jak wyjaśniła Iwona Wendel, MRR chce wysłać wymagane przez Komisję wyjaśnienia dotyczące inwestycji jeszcze w marcu. Wtedy wyśle też wnioski o zatwierdzenie dofinansowania dla kolejnych czterech inwestycji. Tym razem będą to projekty dotyczące budowy zakładu produkcyjnego branży lotniczej firmy Goodrich, uruchomienie produkcji nowoczesnego silnika Fiata, produkcji i wprowadzenia na rynek Opla Astry IV General Motors, oraz wdrożenie technologii produkcji pralek Samsunga. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,9 mld zł, z czego dofinansowanie ma wynieść ok. 290 mln zł.

Wiceminister wyjaśniła, że formalnie Komisja ma trzy miesiące na zatwierdzenie dofinansowania lub odrzucenie inwestycji, ale w praktyce trwa to o wiele dłużej. "Rozmawiamy z Komisją, żeby te procedury trwały rzeczywiście trzy miesiące, a nie tak długo jak teraz" - powiedziała Wendel. Dodała, że spotkania robocze w tej sprawie trwają regularnie.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewnia, że nawet jeżeli część z projektów nie uzyska akceptacji Komisji, to pieniądze przeznaczone dla Polski na pewno nie przepadną. "W styczniu skończył się trzeci i ostatni konkurs z działania 4.5. Wpłynęło naprawdę bardzo dużo wniosków. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu" - powiedziała wiceminister Wendel. Dodała, że jeżeli któraś z inwestycji nie uzyska akceptacji dofinansowania z KE, to będą mogły zastąpić ją kolejne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane