MRR chce trzymać cugle PPP

ANP
opublikowano: 17-02-2012, 00:00

Nie ma potrzeby kreowania kolejnych jednostek budżetowych — tak resort odpowiada posłowi PO.

O utworzenie pełnomocnika rządu ds. rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), który będzie koordynował działania resortów, promocję tej formuły inwestycji i pilotażowe rządowe przedsięwzięcia, apelował poseł Adam Szejnfeld. Pomysły na rozwój PPP zawarł w liście do premiera, o którym pisaliśmy wczoraj. Na apel błyskawicznie zareagowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR).

— To nasz resort pełni funkcję koordynatora ds. PPP i realizujemywszystkie zadania, o których pisze poseł. W tym celu powstała rok temu platforma PPP [portal internetowy, który ma m.in. wspierać pilotażowe projekty, identyfikować bariery rozwoju PPP czy merytorycznie pomagać podmiotom publicznym — przyp. red.] — mówi wiceminister Adam Zdziebło. Wsparcie resortu otrzymały: postępowanie m.in. na budowę spalarni w Poznaniu, drogi do terenów inwestycyjnych Tucznawa w Dąbrowie Górniczej czy szpitala w Żywcu.

— Toczy się wiele działań z zakresu PPP, które koordynuje specjalny departament w resorcie. Wśród nich są też inwestycje, które mają mieć finansowanie hybrydowe, czyli łączone z funduszami unijnymi, tak jak w Poznaniu. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi — zapewnia Adam Zdziebło. Nie widzi potrzeby kreowania kolejnych jednostek budżetowych.

— Nie słyszałem, żeby MRR koordynował działania na rzecz PPP. Jeśli tak jest, to cenna inicjatywa, ale w samorządach mało kto o tym wie. Mnie chodzi bardziej o działania planowe i systemowe na szczeblu rządowym, bo obserwuję radykalny spadek zainteresowania samorządów formułą PPP. Dlatego należy podejmować niestandardowe działania, by przełamywać stereotypy wokół PPP, które jest nowatorską formą inwestycji — mówi Adam Szejnfeld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane