MSP chce być stroną w sądowym postępowaniu ws. TVP

PAP
opublikowano: 28-09-2009, 16:50

Minister skarbu chce by dopuszczono go do udziału w toczącym się w sądzie rejestrowym postępowaniu, dotyczącym sporu o  zarząd TVP. MSP skierowało do sądu wniosek, by uznać go za stronę tego postępowania - dowiedziała się PAP w biurze prasowym sądu.

Złożenie wniosku potwierdził rzecznik MSP Maciej Wewiór. "Wystąpiliśmy z wnioskiem o uznanie za stronę, ponieważ chcemy mieć dostęp do informacji i wiedzę na temat postępowania w sprawie TVP, która jest spółką skarbu państwa" - powiedział w poniedziałek PAP Wewiór.

"Proszę pamiętać, że MSP ma w sprawie TVP bardzo ograniczoną możliwość działania. Dysponuje jedynie dwoma, ograniczonymi instrumentami: może powołać - bez możliwości odwołania - jednego z dziewięciu członków rady nadzorczej oraz udzielić lub nie władzom spółki absolutorium" - powiedział Wewiór.

Według niego wniosek ministra w żaden sposób nie wpływa na wydłużenie sądowego postępowania w sprawie TVP.

Katarzyna Żuchowicz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowała w poniedziałek PAP, iż na razie do sądu rejestrowego wpłynął z ministerstwa wniosek przysłany faksem. "Czekamy na oryginał wniosku, wtedy dopiero sąd podejmie decyzję w tej sprawie" - dodała Żuchowicz.

W telewizji trwa spór o to, kto zarządza spółką. Nowa rada nadzorcza spółki wymieniła cały zarząd TVP. Stanowiska stracili: p.o. prezes telewizji Piotr Farfał oraz zawieszeni od grudnia 2008 r. prezesi: Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek. Nowym p.o. prezesem TVP został Bogusław Szwedo z rady nadzorczej spółki. Oprócz niego na trzy miesiące do zarządu delegowano Małgorzatę Wiśnicką-Hińczę. Swojego odwołania nie uznał jednak Farfał. Według niego nowa RN TVP została wybrana nielegalnie, nielegalny jest więc też wybrany przez nią zarząd.

Oba zarządy próbują dowieść swoich racji nie tylko przed sądem cywilnym, ale też w sądzie rejestrowym, gdzie jako p.o. prezes TVP cały czas widnieje Farfał. Sąd nie rozpatrzył dotąd wniosku o jego wykreślenie i wpisanie nowego zarządu w osobach Szwedy i Wiśnickiej-Hińczy. Do rejestru niewpisana jest też dotąd rada nadzorcza, która zarząd wybrała. Postępowanie ws. rejestracji rady wydłużyło się m.in. ze względu na uchybienia formalne (brak we wniosku do sądu numerów PESEL członków RN TVP). (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane