MSP chce rozmawiać z Alcro Beckers

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

MSP chce rozmawiać z Alcro Beckers

Szwedzki właściciel dębickiego Polifarbu (59,8 proc. głosów), firma Alcro Beckers, w ciągu najbliższych dni podejmie decyzję o ponownym skierowaniu do Ministerstwa Skarbu Państwa kolejnej propozycji negocjacji w sprawie przejęcia pełnej kontroli nad polską spółką.

Po nieudanym dla Szwedów wezwaniu na sprzedaż akcji Polifarbu Dębica (po cenie 42 zł za walor, na co nie przystało MSP i siedem funduszy NFI) Alcro Beckers wystosowało do MSP list, w którym zaproponowało kontynuację rozmów. Do dzisiaj jednak nie otrzymano z ministerstwa żadnej odpowiedzi.

Dlatego też szwedzcy właściciele Polifarbu zastanawiają się, czy nie ponowić swojej propozycji.

Andrzej Raniszewski, członek zarządu Alcro Beckers Polska, poinformował nas, że obecnie rozważany jest taki projekt.

— Na razie nie można powiedzieć, czy zostanie on na pewno zrealizowany. Obecnie sprawa utknęła w martwym punkcie. Mając na uwadze dobro spółki nie zamierzamy jednak czekać z założonymi rękami — dodaje przedstawiciel Alcro Beckers.

Krzysztof Roszkowski, wicedyrektor Departamentu Funduszy Kapitałowych MSP, powiedział, że gdyby do ministerstwa została skierowana taka propozycja, rozmowy na pewno byłyby kontynuowane.

— Mamy jednak podpisaną umowę z NFI i nie możemy prowadzić rozmów poza ich plecami. Problemem w dalszym ciągu pozostaje cena, a giełdowy kurs akcji Polifarbu wskazuje, że mieliśmy rację. Myślę jednak, że moglibyśmy w tej sprawie dojść do konsensusu — mówi przedstawiciel ministerstwa.

Odmiennego zdania jest Andrzej Raniszewski, który twierdzi, że Alcro nie zamierza obecnie podwyższać ceny, a poprzednią uważa za adekwatną do sytuacji, w jakiej znajduje się spółka.

Na ostatnim WZA dębickiego Polifarbu, które odbyło się 15 czerwca, nie wprowadzono do obrad punktu, w którym MSP chciało przeprowadzić głosowanie grupami nad wprowadzeniem dodatkowego członka do rady nadzorczej. Dotychczas Skarb Państwa posiadając ponad 16 proc. głosów na WZA miał jednego członka w radzie, zaś NFi mające łącznie 12 proc. głosów na WZA, żadnego. Teraz na wniosek ministerstwa ma zostać zwołane nadzwyczajne WZA. Prawdopodobnie odbędzie się ono w ciągu najbliższych 4 tygodni.

W trakcie piątkowej sesji za walory Polifarbu Dębica płacono po 63 zł przy ponad 97-proc. nadwyżce kupna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP chce rozmawiać z Alcro Beckers