MSP chce wzmocnić BOT kopalnią i spółkami dystrybucyjnymi

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 29-09-2003, 16:15

(PAP) Ministerstwo Skarbu Państwa chce do końca października przesłać rządowi korektę programu prywatyzacji sektora elektroenergetycznego, w której zaproponuje m.in. wzmocnienie grupy BOT kopalnią i spółkami dystrybucyjnymi -

poinformował PAP wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

Program prywatyzacji i restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego został przyjęty przez rząd w styczniu 2003

roku. Korekta dotyczyć ma przygotowanej w resorcie skarbu części pt. "Program realizacji polityki właścicielskiej Ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego".

Według rządowych planów, w skład tzw. grupy BOT wchodzić ma pięć podmiotów: kopalnia i elektrownia w Bełchatowie, Elektrownia Opole oraz kopalnia i elektrownia w Turowie.

"Chcemy wprowadzić w rządowym programie dla sektora elektroenergetycznego pewne zmiany, które najprawdopodobniej

wymagać będą korekty tego programu" - powiedział w poniedziałek PAP Soroka. "Oceniam, że do końca października korekta trafić może na rząd" - dodał.

Minister Soroka poinformował, że są plany, żeby grupę BOT rozszerzyć. "Rozważamy włączenie do BOT, który teraz nazywamy Centralnym Koncernem Energetycznym, jednej z kopalń węgla kamiennego, tak, by każda z elektrowni miała zasilanie +u siebie+" - powiedział Soroka.

Poinformował, że w drugim etapie tworzenia BOT grupa ta może zostać wzmocnienia spółkami dystrybucyjnymi. "Teraz nie

wykluczamy, że do BOT włączymy spółki dystrybucyjne" - powiedział Soroka. "Grupę najpierw będziemy chcieli skonsolidować poziomo, a potem pionowo. Utworzenie BOT planujemy na ten rok, a dołączenie dystrybucji na przyszły" - dodał.

Poinformował też, że szczegóły tej koncepcji będą wcześniej uzgodnione z Ministerstwem Gospodarki i Pracy oraz z Urzędem

Regulacji Energetyki.

Minister nie podał, jakie spółki dystrybucyjne mogą wzmocnić BOT, powiedział jedynie, że najprawdopodobniej nie będzie to dotyczyć poszczególnych zakładów, tylko jednej całej grupy dystrybutorów.

Minister poinformował, że niewykluczone jest, by grupą dystrybutorów była także wzmocniona druga grupa wytwórców energii - Południowy Koncern Energetyczny. "Uważam, że najrozsądniejsze będzie, gdy zarówno do grupy BOT, jak i PKE dołączymy po jednej grupie dystrybucyjnej, a resztę sprzedamy" - powiedział Soroka.

Minister podtrzymał wcześniejsze plany wzmocnienia potencjału PKE i włączenia do tej grupy Elektrowni Kozienice, przetarg na którą został unieważniony.

Do Polskich Sieci Elektroenergetycznych ma zostać włączona Elektrownia Ostrołęka, druga elektrownia, której w ostatnim czasie nie udało się sprzedać, a także elektrociepłownia w Gorzowie i elektrownia w Czorsztynie.

"W programie rządowym nie zakładaliśmy wzmocnienia PSE wszystkimi tymi aktywami, więc korekta będzie obejmować także te kwestie" - dodał.

Zgodnie z programem dla energetyki, rząd chce spółki dystrybucyjne skonsolidować, oprócz już działającej Enei, w grupy

L-6, K-7 i W-5. Oprócz nich, w podsektorze dystrybucji funkcjonować ma także prywatyzowana właśnie grupa G-8.

Andrzej Newecki, dyrektor biura zarządu ZE Łódź-Teren poinformował w piątek PAP, że Łódzki Zakład Energetyczny SA i

Zakład Energetyczny Łódź-Teren SA nie uczestniczą w pracach nad powołaniem grupy dystrybutorów energii elektrycznej K-7 i liczą na opracowanie nowej koncepcji konsolidacyjnej.

"Zgodziliśmy się, by grupa o nazwie K-7 przygotowywała się bez tych łódzkich zakładów" - powiedział Soroka. "Decyzja dotycząca tych zakładów zapadnie, gdy będziemy wiedzieć, co z prywatyzacją grupy dystrybutorów G-8" - dodał.

Według wcześniejszych informacji, resort skarbu ma zdecydować do października albo o przystąpieniu do dalszych negocjacji z potencjalnym inwestorem w G-8, spółką El-Dystrybucja, albo o unieważnieniu przetargu na G-8.

Minister poinformował w piątek, że w przypadku unieważnienia tego przetargu resort skarbu w korekcie rządowego programu może zaproponować konsolidację łódzkich zakładów dystrybucyjnych ze spółkami z G-8.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP chce wzmocnić BOT kopalnią i spółkami dystrybucyjnymi