MSP chciało wykreślenia Eureko z księgi akcjonariuszy PZU

PAP
opublikowano: 21-11-2007, 20:43

Przed zmianą rządu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zwróciło się do PZU o wykreślenie Eureko z księgi akcjonariuszy - powiedział w środę PAP minister skarbu Aleksander Grad.

"Przygotowujemy w sprawie Eureko bilans otwarcia (według stanu) na dzień 16 listopada. W raporcie otwarcia znajdą się kwestie dotyczące Eureko, sposobu działania ministerstwa skarbu, tego, w którym momencie sporu jesteśmy, jaka jest ocena wewnętrzna ministerstwa i ocena zewnętrzna działań, które w ostatnich dniach podejmował minister skarbu, czyli odstąpienie od umowy prywatyzacyjnej, wystąpienie do zarządu PZU o skreślenie z księgi akcji Eureko, jaki był stopień profesjonalizmu tych działań" - powiedział Grad.

M.in. tych kwestii dotyczyło spotkanie przedstawicieli ministerstwa z kancelarią prawną, prowadzącą ze strony Polski sprawę sporu z Eureko. MSP chce przygotować się do rozmów z inwestorem PZU. "Uważam, że powinniśmy rozmawiać" - powiedział minister, podkreślając, że sama deklaracja rozmów nie jest żadnym zobowiązaniem.

Z wypowiedzi Grada wynika też, że resort skarbu nie będzie wycofywał z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosku o akceptację dla obecnej prezes PZU Agaty Rowińskiej. Na ostatnim posiedzeniu KNF nie zajęła się tym wnioskiem ze względu na nieobecność Rowińskiej. Najbliższe posiedzenie komisji odbędzie się 28 listopada. Przewodniczący KNF Stanisław Kluza wystąpił do nowego ministra skarbu z pytaniem, czy podtrzymuje wniosek poprzedniego szefa resortu o wyrażenie zgody na powołanie Rowińskiej na prezesa PZU. Rowińska została powołana na stanowisko prezesa PZU we wrześniu br.

Prezes Eureko Polska Michał Nastula powiedział PAP w środę, że Eureko jest świadome istnienia korespondencji w sprawie zmiany w księdze akcji PZU. "Uważamy jednak, że to pismo nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych, bo sama decyzja MSP o odstąpieniu od umowy prywatyzacyjnej nie rodzi skutków prawnych" - dodał.

Wykreślenie z księgi akcjonariuszy oznaczałoby, że dany akcjonariusz, po skreśleniu, przestaje być akcjonariuszem spółki.

Eureko od kilku lat jest w sporze z polskim rządem co do dalszej realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU - m.in. co do kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji (obecnie ma ich 33 proc. minus jedna akcja).

26 października br. Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpiło od umowy sprzedaży akcji PZU z 1999 r., tłumacząc to jej naruszaniem przez Eureko. MSP twierdziło, że Eureko narusza umowę prywatyzacyjną PZU, odwołując się w sporze z polskim rządem do międzynarodowego arbitrażu. Umowa stanowiła bowiem, że spory z niej wynikające będą rozstrzygane przez polskie sądy. Resort nie podawał szczegółów na temat skutków prawnych odstąpienia od umowy prywatyzacyjnej.

Eureko stoi na stanowisku, że arbitraż toczy się na podstawie polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Uważa też, że kwestia jurysdykcji została już rozstrzygnięta przez Trybunał Arbitrażowy i potwierdzona przez sąd powszechny w Belgii.

Polski rząd chciał unieważnienia wyroku Trybunału Arbitrażowego w Londynie z sierpnia 2005 r. Wówczas Trybunał uznał, że Polska naruszyła umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. W drugiej części arbitrażu może zostać ustalona wysokość odszkodowania dla Eureko. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane