MSP: czas poprawić statystykę

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 09-06-1999, 00:00

MSP: czas poprawić statystykę

Prywatyzacja, która od kilku miesięcy stoi w miejscu, ma w drugim półroczu objąć grupę największych firm. Tak przynajmniej zapowiedział wczoraj Emil Wąsacz, minister skarbu państwa.

Występując na warszawskim seminarium miesięcznika „Euromoney” minister Wąsacz potwierdził spore zainteresowanie zachodnich inwestorów akcjami PLL LOT.

— Zainteresowanie zakupem 10 proc. akcji LOT zadeklarowało już sześć firm. Wśród nich są największe linie lotnicze na świecie — powiedział Emil Wąsacz.

Minister zapowiedział, że jego resort chce jeszcze w tym roku sprzedać udziały w dawnych centralach handlu zagranicznego. Pod młotek pójdą m.in. Kolmex, Rolimpex, Metalexport i Impexmetal.

Jeszcze w lipcu MSP zamierza też rozpocząć sprzedaż 25-35- -proc. pakietu akcji TP SA.

Ratowanie energii

Także prywatyzacja energetyki ma wreszcie ruszyć z miejsca. Na przełomie czerwca i lipca MSP złoży do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospekty Elektrowni Rybnik i Elektrociepłowni Wrocław.

Resort wystosuje też zaproszenie do rokowań dla potencjalnych inwestorów w Elektrowni im. Kościuszki w Połańcu oraz w elektrociepłowniach w Toruniu i Zielonej Górze. W dalszej kolejności sprzedana ma być Elektrociepłownia Białystok.

Huty dla wybranych

— Będziemy chcieli zakończyć prywatyzację Huty Katowice w trzecim kwartale tego roku — zapowiedział minister Wąsacz.

Jego zdaniem, połączony koncern powstały w wyniku fuzji British Steel i Hoogovens miałby szansę wykupić obie nie sprywatyzowane jeszcze huty: Katowice i Sendzimira. Nie wiadomo jednak, czy Anglicy nadal będą tym zakupem zainteresowani.

Pośpiech w bankach

Minister zadeklarował, iż do końca czerwca dojdzie do sprzedaży 52 proc. Banku Pekao SA (nabywcami mają być UniCredito Italiano i Allianz), natomiast w III kwartale właściciela zmieni 80-proc. pakiet akcji Banku Zachodniego (kandydatem jest AIB). Także w III kwartale mają się zakończyć w MSP prace nad koncepcją restrukturyzacji BGŻ i PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: czas poprawić statystykę