MSP i inwestorzy odkryli NewConnect

SW
opublikowano: 03-10-2012, 00:00

Popularność rynku NewConnect wśród firm rośnie. Inwestorzy też zaglądają tam coraz częściej.

Po pięciu latach od pierwszego debiutu na rynku NewConnect znajduje się już 413 spółek. Okazuje się, że rozwija się on szybciej niż brytyjski AIM, największy rynek alternatywny, na wzór którego powstał. Rodzimy rynek potrzebował jedynie trzech lat, aby zanotować wyższą dynamikę wzrostu w liczbie debiutów. Wówczas na rynku alternatywnym w Polsce zadebiutowało 86 spółek, co oznacza wzrost o 231 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Na rynku AIM swoje akcje wprowadziły 102 podmioty, notując tym samym wzrost o 183 proc. rok do roku.

Zgodnie z ideą założycielską władz GPW w Warszawie NewConnect miał służyć spółkom rozwijającym się, o krótkiej historii rozwoju, działającym głównie w innowacyjnych obszarach nowych technologii, IT i biotechnologii.

— Pięć lat rynku pokazało jednak, że stał się on miejscem odpowiednim również dla małych i średnich spółek o ugruntowanej pozycji w swoich branżach oraz z planami szybkiego rozwoju — mówi Artur Bielaszka, prezes Art Capital, autoryzowanego doradcy NewConnect.

Jego zdaniem, pozyskanie kapitału wraz z wprowadzeniem własnych akcji na alternatywny rynek obrotu cieszy się coraz większą popularnością krajowych firm. Szczególnie jest to widoczne wśród przedsiębiorstw, które z różnych powodów nie spełniają wszystkich warunków koniecznych do debiutu na głównym parkiecie. Główne przesłanki, przemawiające za pojawieniem się na rynku NewConnect, to: umożliwienie właścicielom firm pozyskanie bezzwrotnego kapitału przy utrzymaniu dotychczasowej kontroli nad firmą, uzyskanie szerszego dostępu do dalszych źródeł finansowania, a także wzmocnienie wizerunku marki oraz konkurencyjności. Ponadto, ze względu na specyfikę emitentów notowanych na tym rynku, NewConnect oferuje bardziej liberalne względem głównego parkietu wymogi formalne i obowiązki informacyjne. Zdaniem Art Capital, pomimo spadku koniunktury liczba debiutujących na NewConnect spółek będzie rosła. Głównie ze względu na wzrost zainteresowania rynkiem alternatywnym domów maklerskich i funduszy inwestycyjnych.

— Zauważamy, że coraz więcej instytucji finansowych monitoruje ten rynek pod kątem ewentualnych inwestycji. Inwestorzy instytucjonalni, którzy wcześniej w ogóle nie zajmowali się NewConnect, stopniowo zaczynają inwestować w spółki na tym rynku — dodaje Artur Bielaszka.

Zachętą są również niższe koszty w porównaniu z debiutem na rynku głównym. Spółki, na skutek czystej kalkulacji ekonomicznej, coraz częściej wybierają mniejszy parkiet, mają świadomość, że inwestorzy przestają przywiązywać wagę do rynku, a skupiają się na wartości danej spółki i przyjętej przez nią strategii rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu