MSP: Lotos może trafić do koncernu środkowoeuropejskiego

opublikowano: 12-12-2003, 20:01

PAP: Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza włączenia Grupy Lotos do mającego powstać środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, w tym nabycia jej akcji przez PKN Orlen i węgierski MOL. Rozważa też koncepcję prywatyzacji Grupy poprzez giełdę - poinformował w piątek PAP wiceminister Tadeusz Soroka.

Soroka powiedział PAP, iż ewentualne włączenie Grupy Lotos do budowy koncernu środkowoeuropejskiego mogłoby się odbyć w przypadku wzrostu jej wartości przy jednoczesnym powodzeniu pełnej konsolidacji PKN Orlen i MOL.

"W tym momencie można byłoby myśleć, żeby wspólnie budować, ale nie chciałbym przesądzać, dlatego że dzisiaj przygotowujemy Lotos do prywatyzacji przez giełdę, aczkolwiek nie wydaliśmy jeszcze decyzji, co z tym zrobimy" - oświadczył wiceminister skarbu.

Według Soroki, kolejny etap prywatyzacji PKN Orlen mógłby polegać na skrosowaniu (wymianie) akcji z węgierskim MOL-em.

"Wzajemne powiązanie kapitałowe doprowadzi do tego, że będzie można budować joint venture, które będzie taką platformą do pełnej konsolidacji. (...) W związku z tym, że obecnie kapitalizacja Orlenu i MOL-a jest mniej więcej na tym samym poziomie, nie ma potrzeby dokapitalizowania. Nie wykluczamy, że grupa Orlen z MOL-em będzie chciała kupić Lotos, albo doprowadzimy do jakiegoś innego połączenia, jednak w tej chwili bym nie przesądzał sprawy" - zaznaczył wiceminister.

Jego zdaniem tworzenie koncernu środkowoeuropejskiego powinno rozpocząć się od konsolidacji dwóch podmiotów, czyli PKN Orlen i MOL-a. "Kiedyś mówiło się o austriackim OMV. Na dzisiaj jest on jeszcze z boku. Ja bym nie namawiał ich w tej chwili, bo konsolidacja trzech dużych podmiotów będzie trudniejsza. Jeśli połączylibyśmy Orlen z MOL-em, to już jest ta pierwsza duża +bryła+ i do tego będzie się później dokładało" - ocenił Soroka.

Zaprzeczył spekulacjom na temat ewentualnego rozszerzenia składu zarządu PKN Orlen. "Ja kiedyś proponowałem, żeby zastanowić się nad powołaniem dyrektora generalnego, który byłby dyrektorem operacyjnym, wykonawczym, a członkowie zarządu pełniliby funkcje strategiczne. Natomiast zobaczymy, jak rada nadzorcza do tego podejdzie. Obecnie nie ma żadnych decyzji ani o zmianach, ani o tym, żeby dokooptować kogoś do zarządu" - podkreślił Soroka.

Wiceminister Soroka uczestniczył w piątek w Płocku w uroczystości 40-lecia istnienia Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń". Zadeklarował, iż PERN "Przyjaźń" na pewno nie będzie prywatyzowany, pozostając "strategicznym zasobem Skarbu Państwa".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: Lotos może trafić do koncernu środkowoeuropejskiego