MSP nie rezygnuje z prywatyzacji uzdrowiska Rabka

PAP
opublikowano: 18-02-2014, 21:02

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza ponownego wszczęcia procedury prywatyzacyjnej uzdrowiska Rabka – poinformowała PAP rzeczniczka MSP Agnieszka Jabłońska-Twaróg.

W styczniu ub.r. bez rozstrzygnięcia zakończyła się prywatyzacja uzdrowiska. Wówczas minister skarbu poinformował marszałka województwa małopolskiego o możliwości komunalizacji tej spółki. W odpowiedzi marszałek zawiadomił resort, że samorząd województwa byłby zainteresowany komunalizacją uzdrowiska Rabka, ale po rozstrzygnięciu roszczeń reprywatyzacyjnych.

Roszczenia reprywatyzacyjne do uzdrowiska Rabka zgłaszają spadkobiercy rodziny Kadenów – dawnych właścicieli znacjonalizowanego w 1948 r. uzdrowiska, reprezentowani przez Jana Wieczorkowskiego. Rodzina spadkobierców właścicieli uzdrowiska w 1997 r. rozpoczęła postępowanie w sprawie uchylenia decyzji nacjonalizacyjnej odnośnie swojego majątku w Rabce. Postępowanie nie zostało zakończone prawomocną decyzją.

Rzeczniczka MSP poinformowała PAP, że postępowanie o stwierdzeniu nieważności decyzji nacjonalizacyjnej uzdrowiska jest prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, a przewidywany termin jego zakończenia został wyznaczony do końca lutego. „Niezależnie od decyzji MZ, na obecnym etapie nie ma możliwości jednoznacznego wskazania ostatecznego terminu zakończenia kwestii reprywatyzacji” - zaznaczyła Jabłońska-Twaróg.

W 2012 r. spadkobiercy rodziny Kadenów zostali jako jedyni oferenci dopuszczeni przez MSP do procedury prywatyzacyjnej uzdrowiska. Była to trzecia próba prywatyzacji.

Pierwsza próba prywatyzacji w 2011 r. z powodu niesatysfakcjonujących warunków zaoferowanych przez potencjalnego inwestora zakończyła się bez rozstrzygnięcia. W 2012 r. przeprowadzono kolejne dwie próby prywatyzacji. W jednej brali udział spadkobiercy właścicieli uzdrowiska – rodzina Wieczorkowskich, ale nie złożyli oni oferty wiążącej, dlatego procedurę zamknięto bez rozstrzygnięcia. W ostatniej próbie prywatyzacji ofertę wiążącą złożyło konsorcjum w składzie Jan Wieczorkowski i Thermaleo sp. z o.o. Jak informuje MSP, z powodu niesatysfakcjonujących warunków zaoferowanych przez konsorcjum procedura ta również zakończyła się bez rozstrzygnięcia.

Wieczorkowski powiedział PAP, że spadkobiercy nie rezygnują z odzyskania majątku. „Aby nie stracić rodzinnego majątku, zawiązaliśmy konsorcjum ze spółką Thermaleo, której udało się odzyskać znacjonalizowane uzdrowisko Szczawnica i wspólnie będziemy chcieli ponownie złożyć MSP ofertę odkupienia uzdrowiska Rabka. Zamierzamy pójść tą samą drogą, jaką przeszło Thermaleo” – powiedział.
W 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bezprawną nacjonalizację uzdrowiska Szczawnica z 1948 r., co otworzyło spółce Thermaleo drogę do odzyskania rodzinnego majątku. W 2005 r. uzdrowisko Szczawnica odzyskali spadkobiercy Stadnickich - rodzina Mańkowskich. Wówczas rozpoczęła się rewitalizacja popadających w ruinę obiektów i budynków należących do uzdrowiska.
Rabka-Zdrój jest uzdrowiskiem od 1924 roku. Słynie ze sprzyjających leczeniu układu oddechowego i krążenia u dzieci walorów klimatycznych oraz wód leczniczych. Dysponuje 9 ujęciami wód głębinowych, głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Pierwsze ujęcie wykonano w 1858 r. W czerwcu 2009 r. uruchomiono w Rabce-Zdroju tężnię solankową, która powstała w miejscu podobnej tężni, spalonej w czasie II wojny światowej.
Obecnie uzdrowisko Rabka dysponuje czterema sanatoriami i trzema dziecięcymi szpitalami uzdrowiskowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane