MSP przekaże KE odpowiedź w sprawie UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 10:30

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w środę, że opracowuje odpowiedź dla Komisji Europejskiej w sprawie UniCredito i przekaże ją "w stosownym terminie".

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w środę, że opracowuje odpowiedź dla Komisji Europejskiej w sprawie UniCredito i przekaże ją "w stosownym terminie".

    MSP poinformowało też, że 13 stycznia 2006 roku otrzymało pismo pana Philipa Lowe z Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej.

    Lowe "wnioskuje w nim o informacje dotyczące działań podjętych przez ministra Skarbu Państwa w sprawie fuzji banków Pekao SA i Banku BPH"  - czytamy w komunikacie.

    MSP poinformowało też, że we wtorek wiceminister skarbu Paweł Szałamacha "skierował do pana Philipa Lowa list, w którym potwierdził otrzymanie pisma z 13 stycznia 2006 oraz wyraził zdziwienie zawartą w nim sugestią, jakoby rząd Rzeczypospolitej Polskiej mógł w swoich działaniach kierować się ochroną czyjegokolwiek interesu prywatnego. Zapewnił jednocześnie, że rząd Rzeczpospolitej Polskiej kieruje się wyłącznie ochroną interesu publicznego".

    Rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd poinformował w poniedziałek, że Komisja Europejska zażądała wyjaśnień od polskiego rządu w sprawie blokowania fuzji banków Pekao i BPH, należących do włoskiego UniCredito.

    Todd przypomniał, że fuzja należących do włoskiego UniCredito banków została zatwierdzona przez Komisję Europejską w październiku oraz że "to KE ma wyłączną kompetencję w dziedzinie badania przypadków z zakresu konkurencji".

    "Komisja jest zdania, że fuzja nie naruszy konkurencji, bowiem na (polskim) rynku działa szereg innych podmiotów, należących do szacownych międzynarodowych inwestorów" - dodał Todd.

Polski rząd ma tydzień na odpowiedź.

    UniCredito czeka od kilku miesięcy na zgodę KNB na wykonywanie przez włoski bank prawa głosu z posiadanych akcji BPH. Jest to niezbędne do przeprowadzenia ewentualnego połączenia BPH z Pekao SA. W ubiegły czwartek wiceminister finansów Cezary Mech powiedział PAP, że Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) podejmie decyzje w sprawie UniCredito najwcześniej za miesiąc.  

    W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, jest akcjonariuszem Pekao SA i BPH i chce je połączyć. (UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2 proc. akcji BPH).

    Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane