Czytasz dzięki

MTK walczą o przetrwanie

Maria Trepińska
opublikowano: 21-04-2008, 00:00

Międzynarodowe Targi Katowickie próbują powstać niczym feniks z popiołów. Nie będzie łatwo — czekają je dwie sprawy w sądzie.

Międzynarodowe Targi Katowickie próbują powstać niczym feniks z popiołów. Nie będzie łatwo — czekają je dwie sprawy w sądzie.

W miniony weekend zakończyła się druga w tym roku impreza wystawiennicza zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Katowickie (MTK). Zarząd spółki, którą kieruje Piotr Kubica, próbuje od kilku miesięcy odbudować pozycję firmy, mocno nadszarpniętą tragedią, która się wydarzyła w stycznie 2006 r. — pod zawaloną halą zginęły 63 osoby.

— W targach budownictwa i ogrodnictwa uczestniczyło 180 wystawców. Nadal jest duże zainteresowanie takimi imprezami — mówi prezes MTK.

Plany, plany

Prezes MTK zapowiada, że zorganizuje jeszcze w tym roku kilka imprez, m.in. we wrześniu ekspozycję szkła i ceramiki, w październiku — producentów drewna. Czy plany mogą pokrzyżować zapowiedzi prezydenta Chorzowa, do którego należy teren dzierżawiony przez MTK? Jesienią ubiegłego roku nakazał on spółce opuszczenie obiektów. Termin minął 31 stycznia.

— Chcemy dojść do porozumienia z władzami Chorzowa. Przesłaliśmy projekt umowy z zeszłym tygodniu — mówi Piotr Kubica.

Na wokandzie

Jednak o porozumienie może być trudno, ponieważ Urząd Miasta w Chorzowie wystąpił już na drogę prawną.

— Jedna sprawa dotyczy zapłaty przez MTK zaległego czynszu z tytułu wynajmowania pomieszczeń i dzierżawy gruntów. Chodzi o 1,5 mln zł — mówi Aleksandra Siembiga z Urzędu Miejskiego w Chorzowie.

Poza tym 4 marca prawnicy urzędu wystąpili z pozwem nakazującym wydanie przez MTK urzędowi wynajmowanych obiektów. Prezes Kubica nie zamierza opuszczać siedziby, ponieważ w jego ocenie decyzja wypowiadająca umowę dzierżawy jest niezgodna z prawem.

— Nie mam informacji, że urząd wystąpił z pozwem — mówi prezes MTK.

Walka idzie o 22 ha atrakcyjnych gruntów, które Tomasz Pietrzykowski, poprzedni wojewoda śląski, chciał włączyć do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane