Mudita skonstruowała prototyp wentylatora, szuka partnerów do produkcji

GSU
opublikowano: 06-04-2020, 11:35

Firma technologiczna Mudita, założona przez Michała Kicińskiego współtwórcę CD Projektu, chcąc wesprzeć służbę zdrowia skonstruowała prototyp prostego i niedrogiego wentylatora, który ma dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone. Poszukuje partnerów w Polsce, którzy pomogą wyprodukować urządzenie

Mudita, znana to tej pory z prac nad pierwszym polskim minismalistycznym telefonem, postanowiła wesprzeć służbę zdrowia w trudnym czasie walki z epidemią. Firma dysponująca doświadczonym zespołem inżynierów, elektroników, mechaników i programistów oraz przy wsparciu zaprzyjaźnionych firm i instytucji uruchomiła projekt pod roboczą nazwą Breath, aby pomóc szpitalom zmagającym się z niedoborem respiratorów. Współpracuje m.in. z transplantologiem dr hab. Michałem Wszołą, dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i innymi lekarzami oraz personelem medycznym z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. 

Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy lokalnie w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać - mówi Michał Kiciński, założyciel Mudity.
Mudita

Szuka też partnerów, którzy przyłączą się do projektu i pomogą w wyprodukowaniu urządzenia. Zaprasza do kontaktu na adres: [email protected] .

Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. W obecnej sytuacji szpitale często nie dysponują wystarczającą ich liczbą, a dokupienie nowego sprzętu jest trudne ze względu na jego wysokie koszty i ograniczoną dostępność. 

Konstrukcja Breath została oparta na worku ambu - prostym zestawie do resuscytacji i wentylacji oddechowej, który jest na wyposażeniu każdej jednostki medycznej. Może dostarczać pacjentowi dodatkową ilość tlenu, jeśli jest podłączony do jego źródła, np. butli. Jest to jednak urządzenie manualne - wentylacja pacjenta wymaga więc, aby lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny uciskał worek siłą mięśni. Przy zwiększającej się liczbie pacjentów z COVID-19 nie jest możliwe, aby personel medyczny mógł pomóc w ten sposób każdemu choremu, który tego wymaga. 

- Opracowaliśmy mechanizm, który uciskając worek ambu, wtłacza tlen do płuc chorego. Lekarz nie musi robić tego manualnie, może natomiast ustawić parametry takie jak objętość powietrza wtłaczanego do płuc czy częstotliwość uciskania. Czujniki ciśnienia na bieżąco kontrolują mechanizm uciskający worek ambu. Złożyliśmy już w pełni funkcjonalny, pierwszy model i przygotowujemy się do uzyskania koniecznych certyfikacji oraz produkcji na masową skalę - szukamy partnerów w Polsce, którzy pomogą nam wyprodukować urządzenie – mówi na filmie prezentującym urządzenie Adrian Krupowicz, szef zespołu inżynierów w Mudicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane