Czytasz dzięki

...my u nich

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 05-07-2015, 22:00

Truskawki w Polsce, pomidory we Włoszech czy winobranie we Francji? Zastanawia się nad tym co roku 400-500 tys. chętnych do pracy rodaków.

Kiedy nadchodzi lato, rośnie zapotrzebowanie na pracowników w wielu branżach, ale przede wszystkim w rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie, turystyce i przetwórstwie.

— Jest to spowodowane zwiększeniem produkcji rolnej i większym ruchem turystycznym. Ale turystyka i rolnictwo to nie jedyne możliwe branże pracy sezonowej. Większe zapotrzebowanie na pracowników w tym okresie mają także transport i logistyka — mówi Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w Polski HR International.

Pracownik sezonowy w branży gastronomiczno-hotelarskiej zarabia od około 10 do 30 zł brutto za godzinę. Pracodawcy często zapewniają także zakwaterowanie i wyżywienie osobom spoza regionu. Kelnerka w ośrodku wczasowym nad morzem ma na ogół zapewnione wyżywienie i nocleg oraz 1800-2000 zł brutto za miesiąc pracy.

W Poznaniu w kiosku gastronomicznym można zarobić 10-13 zł brutto za godzinę. Przy zbiorach owoców nie ma uniwersalnej stawki godzinowej. Inaczej płacą właściciele plantacji truskawek, a inaczej sadów owocowych albo pól z ogórkami.

Zarobki przy takich pracach wynoszą 2-2,5 tys. zł miesięcznie. — Atrakcyjniejsze są płace przy zbiorach warzyw i owoców za granicą. Dlatego Polacy chętnie wyjeżdżają na takie roboty do Niemiec, Francji, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii.

Zbierając winogrona, można zarobić około 9-10 euro za godzinę. W Niemczech łatwo się zatrudnić do zbioru truskawek, ogórków i szparagów. Wprowadzono tam w tym roku godzinową płacę minimalną, która wynosi 8,5 euro. W Wielkiej Brytanii wynagrodzenie przy zbiorach to 5-10 funtów za godzinę — informuje Karolina Serwańska.

Tyle że od zagranicznych zarobków trzeba jednak odjąć koszty mieszkania i wyżywienia, bo tamtejsi pracodawcy rzadko je oferują. Z analizy Work Service wynika, że najwięcej ofert pracy tymczasowej pochodzi z Niemiec.

Na trzy miesiące, ale i na dłużej szuka się tam ludzi do pracy w produkcji, magazynach, na budowach. Na krócej (kilka tygodni) — w rolnictwie i ogrodnictwie.

Niemcy szukają także kierowców samochodów ciężarowych (kat. C/E) z dodatkowymi uprawnieniami. Chętnie pracowników sezonowych zatrudniają także w Holandii. Najwięcej ofert dotyczy pracy w rolnictwie i sadownictwie, ale są też propozycje restauracji i pubów.

O pracę w gastronomii nietrudno w Wielkiej Brytanii — na czas wakacji rekrutowani są kelnerzy i pomoce do kuchni. Poza tym potrzebni są w tym kraju pracownicy budowlani.

We Francji najbardziej pożądani są pracownicy ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym i uprawnieniami, np. spawacze, hydraulicy, operatorzy ciężkiego sprzętu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane