Mylą handlowca ze składem

Joanna Barańska
16-06-2006, 00:00

Shell Polska nie dostał statusu zarejestrowanego handlowca, bo nie ma zbiorników paliwa. O pomoc poprosił sąd.

Instytucje zarejestrowanego handlowca i składu podatkowego pojawiły się w polskim prawie wraz z wejściem do Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa o takim statusie, sprowadzając z krajów Unii towar objęty akcyzą, korzystają z odroczenia zapłaty akcyzy. Płacą ją dopiero w chwili dostawy towaru do miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Skład podatkowy może towar dzielić, przepakowywać, przetwarzać, a zarejestrowany handlowiec tylko przekazuje go dalej w stanie takim, w jakim go otrzymał.

Shell Polska ubiegał się o status zarejestrowanego handlowca pod Warszawą dla handlu paliwami sprowadzanymi z Niemiec. Służby celne odmówiły, twierdząc, że firma nie ma urządzeń do pomiaru ilości paliwa. Sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.

— Żadne przepisy nie mówią o tym, że zarejestrowany handlowiec ma mieć urządzenia pomiarowe. Towar przychodzi w cysternach zaplombowanych przez niemieckie władze celne i jest natychmiast wysyłany dalej. Gdyby zarejestrowany handlowiec miał spełniać identyczne wymogi jak skład podatkowy, to tej instytucji w ogóle nie byłoby w prawie. Polskie służby celne mylą handlowca ze składem — tłumaczył Aleksander Dąbrowski, radca prawny Shella.

Jego zdaniem, stanowisko polskich organów celnych łamie unijną zasadę swobodnego przepływu towarów.

— Status zarejestrowanego handlowca uzyskaliśmy bez problemów w Kołbaskowie. Tylko Warszawa stwarza problemy — mówi Aleksander Dąbrowski.

Przedstawicielka warszawskiej izby celnej miała do powiedzenia tylko tyle, że Shell powinien mieć urządzenia pomiarowe, a o Kołbaskowie nic nie wie.

Sąd odroczył wydanie wyroku. Powstała bowiem kontrowersja dotycząca tłumaczenia dyrektywy wprowadzającej pojęcie składu podatkowego i zarejestrowanego handlowca. W wersji tłumaczenia leżącej przed sądem handlowiec winien wyrazić zgodę na „monitorowanie i inwentaryzację” towaru przez służby celne, w wersji Shella — na „monitorowanie i kontrolę magazynową”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mylą handlowca ze składem