Na 20-lecie debiut na giełdzie

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 09-03-2011, 10:07

Jakie były początki polskiej deweloperki? Jak zmienił się rynek nieruchomości? Co może się na nim wydarzyć?

"Puls Biznesu": Jakie były początki rynku nieruchomości mieszkaniowych?
Sławomir Doliński, założyciel Dolcanu: Na początku lat 90. w budownictwie występowały dwa główne typy działalności: spółdzielnie mieszkaniowe, które budowały ciasne bloki z dużej płyty, i budownictwo jednorodzinne na na własną rękę. Deweloperom, którzy wtedy zaczynali, trudność sprawiały sprawy, które dziś wydają się oczywiste, m.in. stworzenie poprawnej umowy z klientem, przewidzenie wszystkich jej zapisów i ich skutków prawnych. Problemem była słabo rozwinięta infrastruktura, np. kanalizacyjna. Często sami musieliśmy ją tworzyć, co zwiększało koszty. Trudno też było zdobyć materiały: stal czy beton, co wstrzymywało niejedną budowę. Marketing prawie nie istniał, a pierwsze reklamy były czarno-białe. Zaletą tamtego czasu była dużo mniejsza konkurencja. Zmieniło się wiele, szczególnie w architekturze, materiałach i standardzie wykonania obiektów. Zmieniła się też świadomość, potrzeby i wymagania klientów. Problemem nie jest samo budowanie, ale choćby brak gruntów, długie procedury administracyjne czy ciągły brak pełnej infrastruktury i kłopoty ze skomunikowaniem osiedli z innym dzielnicami.

Jaka jest przyszłość polskiego rynku?
Coraz więcej deweloperów będzie się skłaniało ku budowaniu mieszkań z segmentu popularnego. Zmniejszy się oferta domów, bo najtrudniej je sprzedać. Mieszkania z wyższej półki będą budowane, ale z dokładniejszą kalkulacją cenową pod względem kosztów i marży.

A jakie plany ma pana firma na jubileuszowy rok?
Rozpoczęliśmy go m.in. od odświeżenia logotypu. Na dwudziestolecie przygotowaliśmy 20 specjalnych promocji dla kupujących mieszkania na naszych osiedlach. Na przełomie 2010 i 2011 roku wprowadziliśmy na rynek nieruchomości nowość — mieszkania bezczynszowe. W budowie są już cztery takie osiedla, a w planach następne trzy. Realizujemy także bardzo duży projekt mieszkaniowy na Ochocie — docelowo powstanie tam ponad 1,5 tys. mieszkań. W tym roku planujemy oddać do użytku ponad 700 mieszkań. Głównym wydarzeniem będzie jednak debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych, który planujemy na czwarty kwartał.

Głównym wydarzeniem 20-lecia firmy będzie debiut na giełdzie, który planujemy na czwarty kwartał - mówi Sławomir Doliński, właściciel Dolcanu.
Głównym wydarzeniem 20-lecia firmy będzie debiut na giełdzie, który planujemy na czwarty kwartał - mówi Sławomir Doliński, właściciel Dolcanu.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane